SARAJEVO , “Energopetrol” Sarajevo uzeo je kredit, koji je prikazan kao ulaganje većinskog vlasnika ove kompanije, mađarsko-hrvatskog konzorcija MOL/INA, mada je on morao unijeti svojih 150 miliona KM u sarajevsku firmu.
Kazali su to u Agenciji za privatizaciju FBiH, koja je revizorskoj kući “Deloitte” uputila primjedbe na revizorski izvještaj o izvršenju obaveza iz ugovora o dokapitalizaciji “Energopetrola”. “Deloitte” je, tvrde u Agenciji, prihvatio kreditno zaduženje “Energopetrola” kao izvršenje obaveza konzorcija MOL/INA, koji je 2006. godine potpisao ugovor o dokapitalizaciji sarajevske naftne kompanije.
“U izvještaju se navodi da je ‘Energopetrol’ digao kredit. Dakle firma se zadužila i to mora vratiti uz kamate, a revizor je to prihvatio kao da je konzorcij izvršio obaveze investiranja”, kažu u Agenciji za privatizaciju.
Primjedbe na revizorski izvještaj, koji je Vladu FBiH i konzorcij MOL/INA koštao oko 57.000 KM, uputili su i Ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Ured Vlade FBiH za zakonodavstvo. U resornom ministarstvu ističu da im je nejasno u kojem obimu su izvršene investicije, te da su primjedbe dostavljene “Deloittu” kako bi dopunili izvještaj, nakon čega bi Vlada trebalo da donese zaključke. Napomenuli su da je Agencija zatražila i pojašnjenja odakle je isplaćeno 4,5 miliona KM za otpremnine radnicima “Energopetrola”.
“Revizori treba eksplicitnije da kažu šta po ugovoru o dokapitalizaciji znači ulaganje 150 miliona KM, odnosno da li to znači da će konzorcij donijeti taj novac u ‘Energopetrol’ i za taj iznos povećati vrijednost preduzeća ili će firma uzeti kredit pa se zadužiti”, rekao je sekretar Ministarstva energije, rudarstva i industrija FBiH Stipo Buljan.
U mišljenju Ureda Vlade FBiH za zakonodavstvo navedeno je da je potrebno detaljno sagledati ispunjavanje ugovornih obaveza. Ističu, između ostalog, da konzorcij nije u potpunosti ispunio obaveze rekonstrukcije benzinskih pumpi, te da je potrebno precizno utvrditi da li ulaganja odgovaraju dinamici iz ugovora. Napominju da je konzorcij zadržao radnike “Energopetrola” u roku od tri godine, ali da u izvještaju nije jasno navedeno na osnovu čega je kasnije smanjen broj radnika “Energopetrola” sa 1.059 na 797.
U “Energopetrolu” su potvrdili da je ta firma uzela kredit od svojih suvlasnika MOL-a i INA, te da time nije prekršen ugovor o dokapitalizaciji.
“Konzorcij je ispunio sve obaveze. Bilo je definisano da konzorcij osigura investicije, a da to mogu biti kreditna sredstva”, dodaju u “Energopetrolu”.
Napominju da Vlada FBiH nije ispunila svoju obavezu iz ugovora da 100 radnika iz “Energopetrola” pređe u državnu firmu “Terminali Federacije”.
U “Deloittu” juče nismo uspjeli dobiti komentar na primjedbe na njihov izvještaj, dok je premijer FBiH Mustafa Mujezinović rekao da mišljenje Agencije za privatizaciju i resornog ministarstva nije loše.
Prema ugovoru o dokapitalizaciji ako Vlada FBiH ili konzorcij ne budu zadovoljni nalazom revizora moguće je pokretanje spora pred međunarodnim arbitražnim sudom. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ovo mi zvuci tako poznato tako rafinisano!