BANjALUKA – Pregovori BiH i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o novom kreditnom aranžmanu još nisu počeli i ne zna se kada će jer nije formirana Vlada FBiH.
Iz MMF-a je još u novembru poručeno da čekaju formiranje vlasti u BiH kako bi otpočeli pregovori o novom aranžmanu.
„Pregovori još nisu počeli. Da bismo se dogovorili o aranžmanu, potrebno je da se sa vlastima usaglasimo u vezi sa reformskim prioritetima, što opet zahtijeva da vlade na svim nivoima vlasti budu uspostavljene. Iako su vlade već uspostavljene na nivou BiH i Republike Srpske, to ipak još nije slučaj u FBiH“, rekao je rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Endrju Džuel.
Predstavnik MMF-a ne iznosi ni prognoze kada bi uopšte mogli otpočeti pregovori o novom aranžmanu.
„Potrebno je da dobijemo zvaničan zahtjev od vlasti te da napravimo procjenu njihove opredijeljenosti u pogledu reformi“, dodao je Džuel.
Kada je riječ o značaju novog aranžmana, Džuel je podvukao da bi novi aranžman omogućio vlastima da se zaduže kod te međunarodne finansijske institucije u zamjenu za reforme koje imaju za cilj ubrzanje ekonomskog rasta i očuvanje finansijske stabilnosti.
MMF protiv ukidanja akciza na gorivo
Endrju Džuel nedavno je izjavio da je MMF protiv ukidanja akciza na gorivo, smanjenja PDV-a na osnovne životne namirnice i nižih cijena struje u BiH.
„Što se tiče privremenog ukidanja akciza na gorivo, u vrijeme naših konsultacija u martu 2022. godine isticali smo da bi se ovakva politika mogla razmotriti. Međutim, kako su cijene goriva snižene, a i inflacija ima trend pada, ne smatramo da je privremeno ukidanje akciza opravdano“, rekao je Džuel.
„Svi tradicionalni aranžmani MMF-a dolaze uz određene uslove. Suviše je rano govoriti o mogućim uslovima u okviru budućeg aranžmana. Uslovi će zavisiti od vremenskog okvira aranžmana, ekonomske situacije u momentu pregovora te reformskih prioriteta vlasti“, podvukao je Džuel.
I ministar finansija i trezora BiH Zoran Tegeltija je na sastanku koji je nedavno održao sa Džuelom izrazio očekivanje da će uskoro biti okončan proces formiranja vlasti u FBiH kako bi se u punom kapacitetu posvetili saradnji sa MMF-om jer je u maju planirana i posjeta Misije MMF-a.
U FBiH su prošle sedmice izabrani predsjednik i potpredsjednici tog entiteta i to Lidija Bradara (HDZ), te Igor Stojanović (SDP) i Refik Lendo (SDA). Predsjednik FBiH, uz saglasnost oba potpredsjednika, ima ustavnu nadležnost da predloži premijera tog entiteta. Imenovanje premijera i vlade potvrđuje Predstavnički dom Parlamenta FBiH.
Bradara i Stojanović ranije su najavili da će za predsjednika Vlade FBiH predložiti Nermina Nikšića, lidera SDP-a. Iz HDZ-a su juče poručili da očekuju da će federalna vlada biti formirana najdalje za mjesec. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A jel nekom treba kredit od MMF?