BANJALUKA- Nadzor nad bankama biće ojačan zahvaljujući kreditu Svjetske banke vrijednom 56,6 miliona evra, a ta injekcija doprinijeće i podizanju stabilnosti i vraćanju povjerenja u finansijski sektora.
Ti efekti bi u završnici trebalo da utiču na poboljšanje rejtinga i imidža zemlje i doprinesu većem prilivu investicija.
Kredit koji je Svjetska banka već odobrila ravnopravno će podijeliti RS i FBiH. U informaciji koju je Ministarstvo finansija i trezora BiH dostavilo Parlamentu BiH navedeno je da će novac biti iskorišćen isključivo za jačanje bankarskog sektora kroz unapređivanje kapaciteta za regulaciju, nadzor i restrukturiranje banaka i poboljšano rukovođenje u razvojnim bankama u RS i FBiH.
– Realizacija projekta donijeće značajnu korist bankarskom sektoru. Jačanjem regulacije i nadzora nad bankama i sprovođenjem modernog okvira restrukturiranja biće povećano povjerenje u bankarski sistem, što je bitno u svjetlu krhkog ekonomskog oporavka i pogoršanja aktive i male profitabilnosti pojedinih banaka. Projekat bi svakako trebalo da doprinese većoj stabilnosti finansijskog sektora što će uticati na bolji rejting zemlje i rast investicija neophodnih za privredni rast i zapošljavanje – kažu u Ministarstvu finansija i trezora BiH.
Vlada RS je na posljednjoj sjednici donijela odluku o prihvatanju dugoročnog zaduženja u sklopu ovog projekta i uputila je na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu RS.
– U cilju pružanja podrške vlastima u sprovođenju reformi i primjeni zakonskih propisa, Svjetska banka je ponudila projekat za unapređenje bankarskog sektora, naročito u oblasti nadzora banaka i osposobljavanja entitetskih agencija za bankarstvo za restrukturiranje banaka. To bi trebalo da doprinese očuvanju stabilnosti finansijskog sektora kao ključnog uslova makrofinansijske stabilnosti zemlje. Jedan od razvojnih ciljeva je i jačanje upravljanja razvojnim bankama u RS i FBiH – kazali su u Ministarstvu finansija RS.
Ministri finansija BiH i entiteta krajem marta su održali sastanak sa predstavnicima Svjetske banke na kojem je usaglašen projekat i dogovoren zajam. Značaj ovog projekta posebno je došao do izražaja nakon što su Bobar banka i Banka Srpske završile u likvidaciji.
Zakoni
RS je krajem 2016. godine donijela novi Zakon o bankama i izmijenila Zakon o Agenciji za bankarstvo RS.
– Ovim zakonskim rješenjima uređuje se poslovanje i restrukturiranje banaka i jačaju i proširuju nadležnosti Agencije za bankarstvo RS – kazali su u Ministarstvu finansija RS. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Klasika, dovesce ljude iz svetske banke koji ce sav novac opet uzeti sebi..