BANJALUKA, Kada BiH da garanciju Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) o stend-baj paketu od 50 miliona evra za Agenciju za osiguranje depozita BiH, kojim bi se povećao limit osiguranja depozita, biće ispunjen preduslov za zaključivanje ovog aranžmana.
Ovo je izjavio direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić. On je rekao da je do sada potpisano pismo namjere između ovih institucija, a trenutno su u toku aktivnosti u vezi sa izdavanjem garancije BiH za ovaj aranžman.
– Agencija očekuje da će se aranžman sa velikom vjerovatnoćom pozitivno riješiti, a njime bi se pojačala materijalna osnovica Fonda za osiguranje depozita i povećao limit osiguranja sa sadašnjih 20.000 na 50.000 maraka – rekao je Nevjestić.
Odobravanje ovog zajma značilo bi dodatno osnaživanje Fonda za osiguranje depozita i brže približavanje evropskom standardu limita osiguranja.
Limit osiguranja depozita u BiH od 20.000 maraka posljednji put je utvrđen krajem decembra prošle godine usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita u bankama BiH.
U programu osiguranja depozita kod Agencije za osiguranje depozita u BiH trenutno se nalaze 24 komercijalne banke, kojima je dozvoljeno da se osiguravaju isključivo depoziti građana i to do 20.000 maraka.
Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić kazao je ranije da je sa EBRD dogovorene neophodne promjene Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH, koji je donesen 2005. godine, i da se u Ministarstvu provode aktivnosti za podizanje iznosa osiguranih depozita.
EBRD je ocijenio da su depoziti građana ključni izvor finansiranja bankarskog sektora i da dobro funkcionisanje šeme osiguranja depozita predstavlja važan faktor finansijske infrastrukture neke zemlje koji doprinosi jačanju povjerenja u finansijski sistem.
Depoziti
Centralna banka BiH je krajem prošle godine, zbog podizanja depozita u komercijalnim bankama, uvela diferenciranu stopu obavezne rezerve, prema kojoj je stopa obavezne rezerve na depozite oročene na period duži od jedne godine smanjena sa 14 na deset odsto. Stopa obavezne rezerve na depozite koji ulaze u osnovicu za obračun obavezne rezerve, a čija je ročnost do jedne godine, ostala je 14 odsto.Glas Srpske