MOSKVA, Osuđeni ruski prevarant koji je rukovodio najvećom ponzi šemom u zemlji Sergej Mavrodi namjerava da pokrene svoju digitalnu valutu “mavro” na platformi Ethereum.
“Vrijeme je za promjenu sada! Možemo mnogo da uradimo! Finansijska apokalipsa je neizbježna”, objavio je Mavrodi na svojoj veb-stranici, sa odbrojavanjem prije pokretanja novog digitalnog tokena, zakazanog za 29. decembar.
Odluka o ponovnom pokretanju virtuelne valute, koja je prvi put ugledala svjetlost dana krajem 2016. godine sa skoro 33.000 pratilaca, navodno je podstaknuta neprijateljskim talasom kriptovaluta ove godine.
Novim mavrom se trgovalo po 14 centi po tokenu u petak, što je pad od skoro 75 odsto od marta 2017. godine, kada je CoinMarketCap započeo da ga prati.
Mavrodi nudi zamjenu “zastarjele” kriptovalute “novim mavrom”, na bazi blokova Ethereum, “što je gotovo nemoguće uništiti”, citira ruski mediji Mavrodija.
Osnivač, navodno, zahtjeva od investitora da se otarase starih tokena tako što ih prodaju za 0,5 dolara po novčiću.
Sergej Mavrodi postao je ozloglašen nakon osnivanja MMM-a (Mavrodi Mundial Moneibok), finansijske piramide u postsovjetskoj Rusiji početkom devedesetih.
Čak 15 miliona ljudi koji su žudjeli za lakim novcem navodno su postali žrtve ove šeme i izgubili svu ušteđevinu.
Ulaganjem u akcije MMM-a obećao je povraćaj do 300 odsto mjesečno. Najmanje 50 investitora iz šeme navodno je počinilo samoubistvo nakon pada piramide.
Mavrodi je uhapšen 1994. godine, nakon što je dugotrajna policijska istraga dovela do osuđujuće zatvorske presude od četiri i po godine. U maju 2007. pušten je iz zatvora.
Januara 2011. prevarant je pokušao da ponovo pokrene piramidu, ali nije uspio. Poslije drugog pokušaja Mavrodija da postavi šemu u 2012. godini, ruske vlasti su otvorile još jedan krivični postupak.
Mavrodi je 2014. godine pokrenuo MMM Globalnu Republiku Bitcoin, tzv. Socijalno-finansijsku mrežu.
Šema je obećavala mjesečne povraćaje od 100 odsto. Mavrodi je suspendovao projekat 2016. godine, ali njegovi drugi projekti kao što su MMM Južna Afrika, MMM Kina, MMM JAPAN i MMM Global USA, navodno i dalje funkcionišu.
Obećavaju investitorima povrat od 30 odsto mjesečno. B92