EDINBURG, Kraljevska banka Škotske (Royal Bank of Scotland), koja je u vrijeme globalne krize primila ogromnu pomoć britanske države, saopštila je danas da je u prvom kvartalu 2016. više nego udvostručila gubitak zbog vanrednih isplata duga vladi.
Gubitak nakon oporezivanja dostigao je u prva tri mjeseca ove godine 968 miliona funti (1,2 milijarde evra), u poređenju sa neto gubitkom od 459 miliona funti u istom kvartalu 2015. godine, navela je banka u saopštenju o poslovanju, a prenosi agencija AFP.
Profit prije oporezivanja iznosio je 421 milion funti, u odnosu na 37 miliona iz provog prošlogodišnjeg tromjesečja.
Uprkos tome, konačni bilans je bio negativan, pošto je RBS morala da plati vladi dug od gotovo 1,2 milijarde funti, kako bi joj bilo omogućeno da ponovo počne da plaća dividende.
Ovaj kreditor, sa sjedištem u Edinburgu, i dalje je oko 73 odsto u vlasništvu britanske vlade, pošto je od novca poreskih obveznika primio pomoć u gotovini od 45,5 milijardi funti na vrhuncu globalne finansijske krize 2008. godine, što je najveći spasilački paket dat jednoj banci u svijetu.
Grupacija, pod vođstvom generalnog direktora Rosa Mekjuana, pokrenula je veliku reorganizaciju 2015. godine, koja je dodatno smanjila njenu aktivnost u oblasti investicionog bankarstva i uticala na gašenje hiljade radnih mjesta.
Banka je u 2015. zabilježila osmu godinu uzastopno negativan godišnji rezultat, a kao i mnoge druge velike banke, RBS se suočila sa ogromnim kaznama i zahtjevima za odštetu zbog navodne umješanosti u manipulacije na deviznim tržištima i namještanje kamatne stope LIBOR, dodaje AFP. Agencije