BANJALUKA – Gubitak od 79 miliona KM napravilo je prošle godine 67 javnih preduzeća, a samo dva javna preduzeća i dva fonda uplatili su dividendu u budžet Republike Srpske od 8,1 milion KM, podaci su Fiskalnog savjeta RS.
Devet najvećih gubitaša napravilo je ukupan gubitak od oko 66 miliona KM, a među firmama koje su imale najveće gubitke najviše ima preduzeća iz oblasti elektroenergetike.
Dividendu prošle godine uplatila su banjalučka preduzeća “Hemofarm” i “Gas-Res”, te Penzijski rezervni fond i Akcijski fond Republike Srpske.
“Ranije su dividendu uplaćivali `Autoputevi`, Fond za resitutuciju, ERS, `Elektroprenos`, `Šume Republike Srpske`, ali je to izostalo prošle i pretprošle godine. Još nemamo podatke za divdendu uplaćenu ove godine”, kaže predsjednik Fiskalnog savjeta Republike Srpske Milenko Krajišnik.
On ističe da preduzeća iz elektroenergetskog sektora ne bi smjela da posluju sa gubicima.
“Njihovi planovi poslovanja moraju da budu usklađeni sa prihodima i rashodima, da ne ostvaruju gubitke, posebno preduzeća koja dobijaju značajne subvencije iz budžeta, poput `Željeznica Republike Srpske`”, rekao je Krajišnik.
Prema njegovim riječima, malo javnih preduzeća uplaćuje dividende.
“Ako su javna preduzeća isključivo namijenjena za obezbjeđenje javnih dobara, kao što su vodovodi, onda i nemaju za cilj da ostvaruju visoke profite i da uplaćuju dividende u budžet. Međutim, preduzeća koja posluju na tržištu i po tržišnim principima kao što su `Elektroprivrda Srpske`, `Šume Srpske` i ona čija su nadležnost putevi”, istakao je Krajišnik.
On je upozorio i na fiskalane rizike, do kojih dolazi zbog neefikasnosti javnih preduzeća.
“Osim niske dividende, ti fiskalni rizici se ogledaju u potencijalnom povećanju javnih rashoda zbog zahtjeva za novim subvencijama, zatim u manjem budžetskom prihodu zbog neuplaćivanja ili neredovnog plaćanja poreza i doprinosa”, naveo je Krajišnik.
On je rekao da nema precizne informacije o predviđenoj reformi javnih preduzeća u Srpskoj, te da je evidentno da Vlada Srpske pokušava da napravi novu koordinaciju nadzora nad javnim preduzećima u okviru Sekretarijata Vlade, što bi trebalo da poboljša nadzor. Blic
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zasto ne smijenite kompletnu upravu tih 67 javnih preduzeca? Dokle da prave gubitke?
Javna preduzeća u RS su krave muzareza političare i njihove poltrone poslušnike. Posebno elektroprivreda. Služe da se u njih i preko njih uhljebe tatini i mamini sinovi, švalerke sponzoruše i glasači Crvene Sekte i njhovih koalicionih partnera. Tenderi tih javnih kuća, pardon preduzeća, su posebna priča. Popravljaju i održavaju ono što ne treba popravljati, ili što su već nekoliko puta poravili. Samo da se isisaju pare. Domaće banke im služe za recikliranje nelegalno zarađenih para. Mafija im daje keš zarađen na drogi, a oni mafiji prebacuju žirarlo. i tako u krug
Krajisnik, koliko kosta mercedes?