BANJALUKA – Decenijski stečajni postupak u banjalučkoj Medicinskoj elektronici biće okončan za oko mjesec i po, a posljednje pare koje je za objekte tog nekadašnjeg visokotehnološkog giganta platio Mile Radišić nakon robije, biće podijeljene bankama.
Stečajni upravnik „Medicinske elektronike“ Lazo Tomić objavio je prije par dana obavještenje o glavnoj diobi.
„Ukupno priznata potraživanja razlučnih povjerilca su 8.436.377 KM, a raspoloživa sredstva za isplatu razlučnim povjeriocima su 4.866.055 KM, što čini 58 odsto priznatih potraživanja“, naveo je Tomić.
Stečajni povjerioci koji nemaju ili nisu dostavili tekuće račune u banci obavještavaju se da će im sredstva biti prenesena i stavljena na raspolaganje na depozit Okružnog privrednog suda u Banjaluci u ovom predmetu, gdje se mogu informisati.
Dokazi i prigovori dostavljaju se u roku od 15 dana Okružnom privrednom sudu u Banjaluci, navedeno je u „Službenom glasniku RS“ objavljenom 11. januara.
Posljednje pare idu bankama, Srpska u minusu
Stečajni upravnik Lazo Tomić za portal CAPITAL kaže da su ranije sprovedene i dvije diobe na kojima je podmireno 30 odsto potraživanja povjerilaca opšteg isplatnog reda, gdje spadaju i radnici.
„Prodali smo dva objekta Medicinske elektronike i sada se novac dijeli razlučnim povjeriocima koji se namiruju 58 odsto“, rekao je Tomić.
Pojasnio je da je 4,8 miliona KM raspoređeno tako da 100 odsto bude namirena UniCredit banka čije je potraživanje 3,1 milion KM.
Drugoupisani razlučni povjerilac je fondacija Ventura Capital sa Kipra, a treći Razvojna banka.
„Međutim, dobio sam presudu da Ventura ne može ostvariti to pravo i onda je Razvojna banka drugoupisana sa 1,3 miliona KM potraživanja, a trećeupisana je Addiko banka sa 126.000 KM i njihova potraživanja se namiruju 100 odsto. Nakon njih je Poreska uprava RS sa oko 208.000 KM potraživanja i ona se namiruju djelimično“, istakao je Tomić.
Dodao je da nakon uplate potraživanja razlučnim povjeriocima, stečajni sudija uvodi reviziju koja sagledava cijeli stečajni postupak sa stanovišta Zakona o stečaju i finansijskig izvještaja, nakon čega se izdaje rješenje o zaključenju stečaja.
„Ako se utvrdi da se vodi još sudskih sporova i prepiski s institucijama, sudija ovlašćuje mene da stečajna masa, kao pravni sljedbenik stečajnog dužnika, nastavi i završi sve do kraja“, rekao je Tomić.
Istakao je da bi sve procedure i zaključenje stečaja trebalo da budu završene najdalje za mjesec i po.
Predstečajni postpak pokrenut je 2008. godine, a stečaj u Medicinskoj elektronici otvoren je 2010. godine.
Na Medicinskoj elektronici profitirao Mile Radišić
Mile Radišić, vlasnik firme „Grand trade“ kupio je u aprilu prošle godine na licitaciji zgradu Medicinske elektronike za tri miliona KM. Dva objekta bila su procijenjena na 7,8 miliona KM.
Nekretnine Medicinske elektronike Radišiću su bile potrebne kako bi objedinio građevinsku parcelu i nastavio sa izgradnjom još dvije poslovno-stambene zgrade u takozvanom Picinom parku gdje je izgradio poslovni objekat čiji je dio kupio M:tel i Lutrija RS.
Radišić je krajem 2013. godine osuđen na tri godine pred Okružnim sudom u Banjaluci zbog toga što je manipulisanjem cijenama Medicinske elektronike, te podstrekavanjem i širenjem lažnih informacija oštetio Republiku Srpsku za više od 550.000 evra.
On je iskoristio „propust“ policije i tužilaštva da protiv njega pokrenu i finansijsku istragu, pa je u međuvremenu tužio Investiciono-razvojnu banku (IRB) RS jer mu nije vratila 183.000 KM kojima je kupio akcije Medicinske elektronike, a koje su, nakon što je osuđen na kaznu zatvora vraćene IRB-u.
Na izdržavanje kazne zatvora u Kazneno-popravni zavod (KPZ) Tunjice u Banjaluci javio se 18. novembra 2015. godine, i to nakon što je gotovo devet mjeseci bio u bjekstvu. Pretpostavljalo se da je boravio u Srbiji.
Početkom oktobra 2017. godine pušten je na slobodu.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
UniCredit banka se naplati sa 100 % a poreska uprava RS nešto malo tj djelimično.Ovo ukazuje na mogućnost upletenosti najviših političkih elita u kriminal.