SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je danas u Sarajevu da su agencije za bankarstvo jedine institucije koje su nadležne da kontrolišu rad banaka u BiH.
“Agencije treba da vrše kontrolu banaka, i ako su pogriješile, treba da se koriguju”, naglasio je Kozarić i dodao da ukoliko inspektori u BiH utvrde da su banke podigle kamatne stope na nezakonit način, one su te koje će snositi odgovornost.
Govoreći o seminaru o temi “Unapređenje bankarske supervizije u skladu sa međunarodnim standardima”, Kozarić je naveo da će se na njemu iskazati potreba za uvođenje Međunarodnog sporazuma za mjerenje i standarde kapitala – “Bazel dva” u komercijalne banke u BiH.
On je rekao da kao prvo, “Bazel dva” predviđa jedan novi pristup upravljanju rizicima, i sa stanovišta supervizije i sa stanovišta komercijalnih banaka.
“`Bazel dva`, takođe, traži da se kapitalizacija banaka održi na većem nivou, kako bi deponenti bili zaštićeni. Treća stvar na kojoj počiva `Bazel dva` je transparentnost u poslovanju banaka”, objasnio je Kozarić.
Prema njegovim riječima, upravo sada se u BiH vodi polemika o tome kako banke i njihovi ugovori nisu dovoljno transparentni za klijente, odnosno da klijenti moraju biti upoznati sa svim potencijalnim rizicima.
Kozarić je dodao da su “majke” inostranih komercijalnih banaka već počele sa implementacijom određenih dijelova “Bazela dva”, što je jedan od uslova ulaska BiH u EU.
Direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH Zlatko Barš rekao je da međunarodni faktor traži da supervizija bankarskog sistema bude na državnom nivou, a da je sada, prema Dejtonskom sporazumu, ona u nadležnosti entiteta.
Komentarišući najavu inspektora da će naredne sedmice početi kontrolu ugovora potrošačkih kredita, Barš je istakao da banke moraju da poštuju sve zakone u BiH, pa tako i Zakon o zaštiti potrošača.
“Ukoliko su komercijalne banke u BiH prekršile Zakon o zaštiti potrošača, one moraju ispraviti svoju grešku”, dodao je Barš.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A sta je sa krsenjem krivicnog zakona i zakona o zastiti informacija, gdje bankarski sluzbenici, a pogotovu mikrokreditni sluzbenici telefonskim prijetnjama i licnim posjetama duznika (misli se na one koji u ovoj krizi i recesiji kasne sa ratama), a nerijetko i duznikovih rodjaka i prijatelja, cine krivicna djela zloupotrebe sluzbenog polozaja i iznude. A sve to svjesno rade da bi im portfolio kreditnog sluzbenika bio impresivan. Tko je nadlezan za ovo? Policija? Ne, zakon o bankama je jasno razvrstao kredite po kasnjenju na kategorije, gdje se u skladu sa tim i mora postupati, a ne nakon tri dana kasnjenja aktivirati zirantovu (namjerno ne duznikovu) mjenicu ili uznemiravati duznike i ostale