SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić ocjenjuje da je BiH još daleko od izlaska iz krize, iako posljednji pokazatelji govore da je u BiH u prvih šest mjeseci ove godine zabilježen porast industrijske proizvodnje od 4,2 odsto, od čega u Federaciji BiH 2,5 odsto, a u Republici Srpskoj sedam odsto.
”U istom periodu imali smo rast izvoza od 32 odsto i uvoza 4,5 odsto. Međutim, to ne znači da je kriza prošla, to je rezultat spoljnih kretanja i prvenstveno oporavka u EU”, pojasnio je Kozarić.
On je upozorio da BiH i dalje ima visoku stopu nezaposlenosti od 24,8 odsto, što je daleko najviše u regionu i Evropi.
Kozarić je podsjetio da BiH najviše izvozi u Hrvatsku, Srbiju i Njemačku, i to najviše prerađene bazne metale iz firmi ”Aluminij”, ”Mital” i ”Birač”.
”Berzanske cijene i potražnja na tržištu su se vratili i to je ostvarilo svoj efekat, a i vrijednost evra i dolara nam je odgovarala, što je i prouzrokovalo povećanje proizvodnje i izvoza”, konstatovao je Kozarić za ”Dnevni avaz”.
On je dodao da u BiH još nije podstaknuta domaća potrošnja, iako postoji blagi rast plata, te povećanje štednje građana.
”Ljudi u BiH i dalje su nezadovoljni. Zaduženost je 1.600 KM po glavi stanovnika, a imamo i porast nekvalitetnih kredita od 7,8 odsto, što će se sigurno nastaviti. Inflacija je u junu iznosila 2,5 odsto”, naveo je guverener Centralne banke BiH.
Kozarić kaže da očekuje da će do kraja godine doći do projektovanog rasta bruto društvenog proizvoda za oko 0,5 odsto.
Prema njegovim riječima, značajno je povećano spoljno zaduženje BiH u prošloj godini koje sada iznosi 21 odsto bruto društvenog prihoda, a ključni razlog za to jeste stendbaj-aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
”Ipak, mi smo još u granicama umjereno zadužene zemlje”, ocijenio je Kozarić i upozorio da MMF više neće dozvoliti da njegove tranše idu u javnu potrošnju u BiH, odnosno u budžete.
Kozarić je za 18. avgust najavio dolazak delegacije MMF-a u BiH koja bi trebalo da procijeni da li će nastaviti stendbaj-aranžman.