SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić informisao je danas u Sarajevu Komisiju za finansije i budžet Predstavničkog doma da Centralna banka nema zakonskih nadležnosti za rješavanje problema korisnika kredita plasiranih sa valutnom klauzulom u švajcarskom franku.
Ističući da Centralna banka nema zakonske nadležnosti u nadzoru poslovanja banaka i donošenja podzakonskih akata kojima se reguliše njihov rad, Kozarić je izrazio razumijevanje za želju parlamenta BiH da pokuša da pomogne građanima koji su uzeli kredite vezane za švajcarski franak.
“Međutim, Centralna banka nema nadležnost za nadzor banaka niti može davati bilo kakve instrukcije komercijalnim bankama, tako da ovo pitanje nije na pravoj adresi”, rekao je Kozarić.
Prema njegovim riječima, stav Centralne banke je da na relaciji klijent – banka treba rješavati problem.
“Mislimo da upravo na toj relaciji postoje određena rješenja i da je i banci u interesu da relaksira situaciju za svoje klijente, da sačuva reputaciju, da zadrži klijente i omogući da izvršavaju svoje obaveze, jer za one koji ne finansiraju svoje obaveze oni su dužni da izdvoje rezervacije što utiče na finansijski rezultat”, naveo je Kozarić.
Guverner Centralne banke dodao je da u BiH nijedan kredit nije isplaćen u drugoj valuti osim u KM, ali da je većina njih sa klauzulom u nekoj drugoj valuti.
“Sedamdeset odsto kredita u BiH indeksirano je u evru, jer banke žele da se obezbijede valutnom klauzulom”, rekao je Kozarić.
Član Komisije za finansije i budžet Aleksandra Pandurević, na čiju inicijativu je zatražena informacija Centralne banke o navedenom problemu, ocijenila je da se iz Izvještaja Centralne banke vidi da entitetske agencije za bankarstvo nisu uradile svoj posao kada su u pitanju krediti sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima.
“Ovi krediti jesu stvar ugovornog odnosa”, konstatovala je Pandurevićeva zalažući se da u BiH u budućnosti bude onemogućena praksa, kako je rekla, kockarskih kredita.
Dušanka Majkić ponovila je svoj ranije iznijeti stav u Komisiji da Centralna banka nema nikakve nadležnosti u vezi sa nadzorom banaka ni zabrane ugovora sa klauzulom u stranoj valuti.
“Vezivanje kredita za stranu valutu predviđeno je zakonom. Niko banke u tome ne može da spriječi, ni agencije za bankarstvo ni iko drugi”, istakla je Majkićeva.
Rast vrijednosti švajcarskog franka doveo je više hiljada građana BiH koji imaju kredite indeksirane u ovoj valuti u nezavidnu situaciju.
Informacija Centralne banke BiH o problemima korisnika kredita ugovorenih sa klauzilom o indeksiranju obaveze u švajcarskim francima sutra bi trebalo da bude razmatrana u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Srna