BANJALUKA, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da ova banka može garantovati za monetarnu stabilnost i dosljednu primjenu aranžmana valutnog odbora koji garantuje fiksni kurs KM i evra.
“Ono što je važno jeste da su u ovoj krizi devizne rezerve BiH, koje iznose 6,3 milijarde KM, sačuvane. Bankarski sektor je pokazao da je otporan, ali realni sektor očekuje jaču podršku od države”, rekao je Kozarić u intervjuu za “Blic”.
On je upozorio da vlasti u BiH treba da obezbijede mjere i programe koji će ublažiti posljedice svjetske ekonomske krize.
Kozarić je naglasio da su, kao i u svakoj krizi, i u ovoj najviše pogođeni oni sa najnižim životnim standardom, ljudi koji nemaju posao i oni koji rade slabo plaćene poslove, te penzioneri. On je ocijenio da će kriza imati najveći uticaj na dva makroekonomska pokazatelja koja su već veoma loša u BiH – nezaposlenost i spoljnotrgovinski deficit.
Guverner Centralne banke BiH podsjetio je da je stopa nezaposlenosti u BiH, koja iznosi 23 odsto, i dalje najveća u regionu.
“Poteškoće će imati realni sektor ekonomije, a one će se najviše ogledati u težem pristupu sredstvima za finansiranje proizvodnih projekata i smanjenoj potražnji domaćih proizvoda na međunarodnim tržištima koja se, usljed krize, suočavaju sa značajnim padom potražnje”, rekao je Kozarić.
Prema njegovim riječima, kriza će dovesti i do smanjenja direktnih stranih investicija, doznaka i kredita iz inostranstva.
Kozarić je istakao da je finansijski sektor u BiH, prije svega bankarski, očuvao likvidnost zahvaljujući i mjerama Centralne banke.
Govoreći o makroekonomskim prognozama za 2009. godinu, on je rekao da bi privredni rast u BiH mogao da bude niži nego protekle poslovne godine.
Prema njegovim riječima, inflacija bi u ovoj godini mogla biti nešto viša od prosjeka EU.
Kozarić je naglasio da vlade na svim nivoima u BiH imaju ključnu ulogu u prevazilaženju posljedica krize.