BANJALUKA, Proizvodnja u tekstilnoj industriji u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine smanjena je u odnosu na isti period 2010. godine, dok je u oblasti kože i obuće došlo do povećanja, podaci su Privredne komore RS.
U oblasti proizvodnje tekstilnih prediva i tkanina proizvodnja je smanjena za 9,5 odsto, dok je u oblasti proizvodnje odjevnih predmeta, doradi i bojenju krzna pad proizvodnje iznosio 3,5 odsto.
– Za prva tri mjeseca 2011. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, u oblasti proizvodnje kože i predmeta od kože i obuće došlo je do povećanja za 44 odsto – kažu u Privrednoj komori.
Predsjednik Udruženja kože, tekstila i obuće pri Privrednoj komori RS i direktor Fabrike obuće “Sanino” iz Dervente Radovan Pazurević kaže da se osjeća blagi pritisak inostranih partnera, što znači da će posla biti u sljedećem periodu.
– Na nama je da se što bolje organizujemo i da krenemo putem stabilizacije u našem sektoru. Sve firme koje rade sa Italijanima u proljeće i u jesen imaju kraću pauzu, tako da je to vjerovatno razlog pada koji su neka naša preduzeća imala. S druge strane firme koje posluju sa njemačkim partnerima posluju u kontinuitetu – rekao je Pazurević.
Vlasnik preduzeća “Obuća” iz Zvornika Vladimir Mijatović kaže da je do pada u tekstilnoj industriji došlo najvjerovatnije zbog zatvaranja određenih preduzeća.
– Mi smo na istom nivou kao i prošle godine. Posla za sada ima, a najveći problem predstavlja povećanje troškova – naglasio je Mijatović.
Vlasnik preduzeća za proizvodnju obuće “Škrebić kompani” Dragutin Škrebić kaže da je početkom aprila primio 60 radnika, te da će do kraja godine zaposliti dodatnih 60 radnika.
– Jedan dio svjetskih firmi se lagano vlaća sa Dalekog istoka i možda je i to doprinijelo povećanju proizvodnje u obućarskoj industriji – rekao je Škrebić i dodao da bi ova grana teško preživjela povećanje stopa poreza i doprinosa da im nisu obezbijeđene određene olakšice.
Vlasnik preduzeća “Pčelica Maja” iz Bileće Drago Vujović kaže da od početka prvog kvartala pada prodaja zbog, čega je došlo i do smanjenja proizvodnje.
– U odnosu na prvi kvartal prošle godine proizvodnja je ove godine smanjena za 15 odsto. Sigurno je da je i povećanje cijena pamuka uticalo na nešto lošije stanje u tekstilnoj industriji ove godine, s obzirom na to da je naše tržište siromašno i ne možemo adekvatno da korigujemo cijene – kazao je Vujović.
Radna snaga
Vladimir Mijatović kaže da obezbjeđenje posla u sektoru obuće trenutno ne predstavlja problem i da bi se moglo obezbijediti i više ugovora, ali da problem predstavlja nedostatak kvalifikovane radne snage. Glas Srpske