BEOGRAD, Nalazišta dragog kamena hrizoprasa postoje na teritoriji Kosova i Metohije, a on ne zaostaje po kvalitetu za onim iz Australije, koji je najpoznatiji te vrste na svijetu, kaže potpredsjednik Gemološkog društva Srbije Zoran Miladinović.
“Hrizopras koji se nalazi na Kosovu možda je čak i lepši u odnosu na australijski”, rekao je Miladinović i dodao da ovaj dragi kamen ima “vrlo lepu prođu i cenu”.
Miladinović navodi da nalazište na Kosovu nije toliko poznato i nepravilno se eksploatiše eksplozijama.
“Zanimljive količine hrizoprasa nalaze se u blizini Prištine, na ležištu Goles, a cena tog kamena u svetu iznosi od 200 do 300 dolara po kilogramu”, rekao je Tanjugu Miladinović, koji je radeći doktorat na Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu napravio reprezentativnu zbirku dragulja na području Srbije.
Miladinović je naglasio da su u Srbiji urađena skromna istraživanja o postojanju dragog kamenja, koja su i kao takva pokazala da postoji nekoliko regiona gdje postoji veća količina juvelirskog kamena, a riječ je o Fruškoj Gori, oblasti Šumadije od Aranđelovca, Stragara, Kragujevca do Kraljeva, područje kod Gornjeg Milanovca, na Zlatiboru, kod Trstenika i Kruševca, kao i na Kosovu i Metohiji.
“Drago kamenje koje ima Srbija je srednje kategorije, a time i cijene. Najzastupljeniji su kvarc, ametist, ahat, aspis, opali, a najvredniji su akvamarin sa Cera, koji spada u grupu skupih dragih kamenja”, rekao je Miladinović, diplomirani inženjer geologije.
Miladinović je naveo da bi, na primjer “Zlatara Majdanpek”, mogla da obrađuje domaći kamen i na taj način promoviše kulturno, odnosno, prirodno nasljeđe koje posjeduje Srbija.
Gemološko društvo Srbije predstavilo se uzorcima dragog kamenja u Srbiji, kako neobrađenog tako i obrađenog, na Sajmu kamena u Kragujevcu.
U drevnim vremenima se govorilo da hrizopras izaziva ljubav prema istini i smatrao se simbolom uspjeha. Priča se da je to bio omiljeni kamen Aleksandra Velikog.