BANJALUKA – Ukoliko zemlje regiona, među kojima je i Bosna i Hercegovina žele da se uspješno bore protiv korupcije moraju da uspostave ostrva integriteta gdje će grupe odanih profesionalaca iz policije, tužilaštva i sudova moći nesmetano da rade svoj posao.
“Imamo vrsne ljude i profesionalce, koji bi itekako mogli da rade dobar posao, samo da im se to dozvoli, da se ne koče na svakom koraku, da im se ne uskraćuju resursi za rad, te da u slučaju ozbiljnih saznanja ne trpe posljedice zbog toga”, ocijenio je predsjedavajući radne grupe OECD-a za borbu protiv korupcije u međunarodnim poslovnim transakcijama Drago Kos gostujući u podkastu „Pretres“ koji zajedno realizuju portal CAPITAL i Transparency International u BiH.
Kos kaže kako razvijene zemlje nemaju ni upola propisa, zakona i institucija kao što je to slučaj u BiH, ali da za razliku od nje, imaju rezultate u borbi protiv korupcije.
“Nije problem u zakonima i institucijama već u tome kako se praktično odnosimo prema korupciji. Vladavina prava u razvijenim zemljama i dalje znači nešto. Ako učinite nešto krivo biće istraga, optužnica i kazna, a kod nas u regionu na žalost još nije taj slučaj, tako da sa svim našim propisima i institucijama nećemo ništa uraditi dok ne bude prave političke volje za borbu protiv korupcije”, kaže Kos.
On napominje kako je ogroman novac uložen u borbu protiv korupcije, ali i smatra kako je potrošen na pogrešnom mjestu.
“Moramo da se fokusiramo na visoki nivo i da počistimo stvari i napravimo malo reda. Odmah će se promijeniti i volja koja će se odraziti na sve segmente društva”, kazao je Kos.
O tome kako se Hrvatska suočila sa korupcijom, kako je Slovenija izmislila odjeljenje saobraćajne policije kako bi kaznila časne policajce, te šta rade ostale zemlje Evrope u borbi protiv ove pošasti, pogledajte na našem Youtube kanalu i SoundClaud platformi.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Rijesit se korupcije nije tresko. Samo treba otvoriti anonimnu liniju na koju gradjani mogu prijaviti nepostene radnje. Ako se uhvate da su znali za radnje a nisu privaili postaju saucensici.
U ovakvom sistemu bi oni koji prijave nepoštene radnje stradali.
Prvo anonimna je prijava tako da se ne zna ko je (dobijes samo referentni broj), a drugo u Kanadi toga ima. Recimo u Torontu postoje velike drzavne firme koje imaju linuju na koju se anonimno moze prijaviti korupcija.
Ni u Njemačkoj toga nema, ali tema nije ni Kanada ni Njemačka, već RS gdje postoji jedan jedini telekom i internet provajder koji je u direktnoj sprezi sa vlasti. A i telekom i vlast su nam je pošteni u vražju m….