BEOGRAD, Predstavnici udruženja ljekara “Doktori protiv korupcije” i Kluba korisnika zdravstvenih usluga “Zdravlje” upozorili su danas da korupcija u zdravstvu, mjereno istraživanjima javnog mnjenja ima trend porasta, kao i da loše sprovođenje projekata koje finansira EU narušava kredibilitet donatorskih projekata.
Na okruglom stolu “Projekti u zdravstvu finansirani od EU – kako konačno postići ciljeve?”, Dragana Jovanović iz udruženja Doktori protiv korupcije i bivša gradska sekretarka za zdravstvo je kao primjer navela podatak iz istraživanja koje je za Program za razvoj ujedinjenih nacija (UNDP) sprovela agencija Gallup.
Prema tom istraživanju je korupcija najveća u zdravstvu, a iznos mita koji građani tvrde da su ljekarima u oktobru prošle godine bio je 164 evra, a istog mjeseca ove godine 255 evra.
Govoreći o efektima projekata koje je u ovoj deceniji finansirala Evropska unija, Jovanović je rekla da je kroz CARDS program Evropske agencije za rekonstrukciju (EAR), Srbija dobila 108 miliona evra od 2000. do 2008. Neki od tih projekata su, kako je navela, eksperti ocjenili kao neuspješne, pa čak i katastrofalne, dok su drugi prikazani kao uspješni, ali na osnovu netačnih informacija.
Posljedice toga su diskreditacija Evropske unije u srpskoj javnosti, diskreditacija Srbije u očima Unije i donatora, dovedeno je u pitanje budućih projekata iz IPA fondova i učinjena šteta zdravlju građana, dodala je ona.
Miroslav Petrović, potpredsjednik Kluba zdravlje, rekao je da projekti finansirani od EU nisu uspješni čim postoje duge liste čekanja na zračenje i nedostaju aparati za liječenje ovih bolesti i podsjetio da u Srbiji godišnje 30.000 ljudi oboli od malignih bolesti, od kojih polovina umre ne dočekavši liječenje, zbog nedostatka kapaciteta. Emg.rs