BRISEL,PODGORICA, Korupcija u Crnoj Gori ostaje ozbiljan i zabrinjavajući problem, ocijenjeno je u godišnjem izvještaju Evropske komisije.
“Nacionalni akcioni plan protiv organizovanog kriminala i korupcije treba da bude ispunjen i na osnovu rizičnih zadataka i da obuhvati prioritete za djelovanje”, navodi se u dokumentu.
U izvještaju, koji bi trebalo da bude objavljen u srijedu 14. oktobra, a u koji je imala uvod podgorička “Pobjeda”, navodi se da zakoni i propisi nisu u skladu sa usvojenim instrumentima za borbu protiv korupcije.
U tekstu se navodi da i dalje nedostaje jak i nazavisan organ za nadzor koji bi procijenio izjave o imovini političara i finansiranju političkih partija i koji bi kontrolisao potrošnju u javnom sektoru.
Brisel je zabrinut i zbog načina na koji Skupština Crne Gore imenuje nadzorne organe. “Administrativni organi koji bi otkrili i istražili korupciju oskudijevaju u adekvatnom personalu”, navodi se u izvještaju.
Prema mišljenju Evropske komisije, načinjen je napredak u provođenju zakona koji jačaju profesionalnost i nezavisnost sudija i tužilaca.
Potvrđen je napredak i u smanjenju broja predmeta u sudovima i jačanju profesionalnosti sudija i tužilaca kroz obuke i usavršavanja, ali sudski procesi su i dalje dugi i neefikasni.
Prema navodima iz izvještaja, Crna Gora je napredovala na polju ljudskih, manjinskih i građanskih prava, kao i u sprečavanju torture.
Evropska komisija je u izvještaju preporučila jačanje mehanizama kontrole u javnoj administraciji kako bi uprava postala usavršena i politički otporna.
U izvještaju se navodi da je parlament pokazao napredak u jačanju političkog konsenzusa u vezi sa evropskim integracijama i povećanju broja usvojenih zakona za 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Skupština bi, ocijenjeno je izvještaju, trebalo da ojača kapacitet kako bi bila sposobna da ispituje zakone i propise, dok nadzorna uloga parlamenta ostaje veoma slaba.