SARAJEVO, U prosjeku 20 odsto građana BiH, koji imaju između 18 i 64 godine, davalo je mito javnim zvaničnicima, pokazali su rezultati izvještaja Kancelarije UN za borbu protiv droge i kriminala /UNODC/, koji je danas predstavljen u Sarajevu.
Rezultati izvještaja pod nazivom “Biznis, korupcija i kriminal u BiH – uticaj mita i drugih kriminalnih aktivnosti na privatno preduzetništvo“ pokazali su da građani BiH smatraju korupciju četvrtim najvažnijim problemom sa kojim se zemlja suočava, odmah nakon nezaposlenosti, rada Vlade i siromaštva.
Prema izvještaju, rasprostranjenost mita je znatno veća u Federaciji BiH /25,3 odsto/ nego u Republici Srpskoj /10,5 odsto/, a najviše se daje ljekarima, medicinskim sestrama i policajcima.
Istraživač u Odjeljenju UNODC-a za statistiku i istraživanje Majkl Jandl rekao je novinarima da se oko 80 odsto mita u BiH daje u gotovini, te da je srednja vrijednost tog iznosa 220 KM.
Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi naveo je da korupcija predstavlja najveći izazov i prepreku za ekonomski razvoj BiH.
“Borba protiv korupcije u BiH dugo će trajati. Ona zahtijeva političku volju i hrabrost, koju do sada nismo vidjeli“, istakao je Davidi.
On je dodao da korupcija u BiH ima isti trend kao i u drugim zemljama u regionu, odnosno da je ova pojava, prema međunarodnim standardima, dosta visoka.
“U vezi sa ovim pitanjem nameću se dva ključna zaključka. Prvi je da je korupcija kao pojam duboko ukorijenjena u svakodnevnom poslovnom djelovanju u svim sektorima u BiH, a drugi je nedostatak povjerenja u pravosudno rješavanje ovih slučajeva, što na direktan način sprečava strana ulaganja u ovu zemlju”, istakao je Davidi.
Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Sead Lisak rekao je da je u BiH na sceni sistemska korupcija na koju nije imun nijedan sektor.
Kao poražavajuću činjenicu naveo je da istrage o koruptivnim djelima, koje su pokretane protiv najviših zvaničnika, premijera, komesara i ministara, nisu rezultirale osuđujućom presudom.
“Ovo je sistemski problem i nezahvalno je sada etiketirati samo pravosuđe u tom smislu. Međutim, stepen nepovjerenja građana prema pravosuđu na indirektan način govori o tome ima li korupcije u njemu”, rekao je Lisak. Srna