BERLIN, Korupcija i burazersko poslovanje će ove godine nanijeti njemačkoj privredi štetu od 250 milijardi evra, kaže Fridrih Šnajder sa univerziteta u austrijskom Lincu.
Šnajder proračun bazira na indeksu korupcije koji svake godine objavljuje organizacija Transparensi internešnel i na ukupnoj sumi svih dobara i usluga koji se u jednoj godini plate u Njemačkoj.
Prema posljednjem indeksu korupcije, Njemačka zauzima dobro 14. mjesto među najmanje korumpiranim zemljama. Na vrhu te liste je Novi Zeland. Velike ekonomije Evropske unije poput Francuske i Velike Britanije leže ispod Njemačke.
“Ukoliko Berlinu uspije da smanji nivo korupcije, recimo na onaj od 2004. godine, šteta bi se smjesta smanjila za 30 milijardi evra“, kaže Šnajder.
On podsjeća da za borbu protiv korupcije u principu postoje dvije strategije koje ne isključuju jedna drugu: strože kontrole i oštre kazne odnosno veće plate za činovnike i sve one podložne korupciji.
Ekonomisti objašnjavaju da otvorenost za podmićivanje gotovo isključivo zavisi od ekonomskog stanja neke zemlje. Što je država u povoljnijoj ekonomskoj poziciji, to će manje biti korumpiranih službenika.
Najveća šteta se nanosi putem namjernih loših izbora na tenderu – kada određeni ponuđač podmiti donosioce odluka i dobije posao, iako su postojale kvalitetnije i jeftinije ponude na tržištu, prenose agencije.