BANJALUKA, Korupcija je u anketama građana na visokom mjestu kao problem.
Dva najbitnija problema u BiH su nezaposlenost i korupcija. Podstičem političke lidere da govore o tom pitanju i da se jasno pošalje poruka da korupcija neće biti tolerisana, da se zakoni moraju poštovati, da agencije za sprovođenje zakona treba da istražuju korupciju, dokaze iznose pred tužioce i sudije, a kada to treba i procesuiraju.
Rekao je to u intervjuu za “Glas Srpske” američki ambasador u BiH Patrik Mun.
– Korupcija je sistemski problem koji se mora rješavati. Politički lideri bi trebalo da govore protiv korupcije i kažu da će uraditi sve što mogu u toj borbi. Predsjednik RS Milorad Dodik je to rekao prije nekoliko dana i nadam se da ćemo vidjeti rezultate njegove izjave – kaže Mun.
Nedavno ste u medijima izjavili da se svaki sistem kojim su građani nezadovoljni može srušiti i promijeniti. Kazali ste da se građani mogu okupiti, protestovati… Šta Vas je nagnalo na takav stav?
MUN: Nisam tako govorio. Govorio sam o demokratskom procesu i da u demokratiji građani glasaju za ljude koji će ih zastupati u vlastima i da onda građani treba da očekuju da će njihovi stavovi biti predstavljeni kroz te izabrane zvaničnike. Na to da kažu koja pitanja treba da se rješavaju građani imaju pravo u većini demokratskih društava, oni mogu da protestuju ili da pišu pisma svojim izabranim predstavnicima, da im to kažu na sastancima ili da to rade putem medija. Sve je to dio demokratskog procesa. O tome sam govorio. U Bijeljini sam bio na Danu ljudskih prava i baš tog dana razgovarao sa jednom studentskom NVO, koja je održavala proteste u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru i tražila da se ljudska prava adekvatno poštuju. Mirne demonstracije nisu nešto što nije uobičajeno u svijetu. Žao mi je ako me neko pogrešno shvatio.
Smatrate li da je to miješanje u unutrašnje stvari zemlje? Može li ambasador jedne zemlje da poziva narod na ulice?
MUN: Ono što mi želimo jeste da ojačamo demokratiju u BiH. Još jednom – mirni protesti su dio demokratskog procesa. Pomenuo bih uspjele mirne demonstracije u Sarajevu kada su demonstrirali demobilisani borci i pred lidere iznijeli svoje stavove.
Koji su glavni problemi sa kojima se suočava BiH?
MUN: Korupcija je jedan od ključnih problema. Ukoliko se svaki građanin sa kojim sam razgovarao u BiH slaže sa tom ocjenom i ističe da je korupcija veliki problem, to je ono što ih brine. Korupcija je u anketama građana na visokom mjestu kao problem. Dva najbitnija problema u BiH su nezaposlenost i korupcija. Podstičemo političke lidere da govore o tom pitanju javno i šalju poruke da korupcija neće biti tolerisana, da se zakoni moraju poštovati, da agencije za sprovođenje zakona treba da istražuju slučajeve korupcije i dokaze iznose pred tužioce i sudije, a kada to treba i procesuirati. Građani žele čistu i iskrenu vlast. Korupcija kvari vlast i čini je skupljom, a novac se troši na pogrešna pitanja i pogrešne stvari i na pogrešne načine. Smatramo da se ovo pitanje mora riješiti na putu BiH ka EU i NATO-u. Takođe, na visokoj listi prioriteta jeste i pitanje rješavanja državne imovine i imovine za učešće u MAP programu NATO-a, kao i pitanje “Sejdić i Finci”. Tri godine bez napretka je poprilično loš dosije za lidere u ovoj zemlji.
Kada govorite o korupciji, gdje je po Vašim saznanjima ima najviše?
MUN: Korupcija je glavno pitanje na svim nivoima vlasti i u privatnom sektoru. Ona se odnosi na zdravstveni i obrazovni sistem, što je važno za građane jer se s tim suočavaju. Ne mora se platiti mito da bi se dijete upisalo na fakultet. Profesori ne treba da traže mito za ispit, ljekari ne treba da traže mito da bi pružali zdravstvenu zaštitu. Ovo je veliko i složeno pitanje koje se na mnogim nivoima i na mnogo načina mora rješavati. Davanje dobrog primjera može dati dobar uticaj. Politički lideri bi trebalo da govore protiv korupcije i kažu da će uraditi sve što mogu u toj borbi. Tražio sam od svih političkih lidera da to rade. Predsjednik RS Milorad Dodik je to rekao prije nekoliko dana i nadam se da ćemo vidjeti rezultate njegove izjave. Korupcija je sistemski problem koji se mora rješavati. Za to treba vremena i dobar primjer je Hrvatska. Prije deset godina korupcija je bila veliki problem Hrvatske i formiran je USKOK. Mnogo godina ta borba nije bila uspješna, jer nije bilo političke podrške, ali kako se Hrvatska približavala EU mijenjali su se stavovi, novi zakoni su usvojeni i USKOK radi na vrlo važnim predmetima korupcije.
Posljednjeg mjeseca u BiH mora se priznati napravljeni su određeni iskoraci u skladu sa dogovorom šestorke?
MUN: Drago nam je vidjeti da je formirana nova koalicija na državnom nivou, jer to donosi stabilnost i funkcionalnost. Od državnih vlasti očekujemo da djeluju u vezi sa nizom pitanja na koja se čeka i koja će omogućiti ne samo kretanje BiH ka EU i NATO-u, nego i bolje sprovođenje vlasti u korist građana. Postoji cijeli niz reformi koje su pripremili SNSD i SDP i koje EU razmatra da vidi da li su konzistentni u vezi sa standardima EU.
Pomenuli ste sporazum SNSD-a i SDP-a. Šta mislite o njemu?
MUN: Ima prijedloga koji su prihvatljivi i koji će dobro funkcionisati bez izmjena. Postoje i oni koji imaju dobru namjeru i možda će biti potrebne neke modifikacije, ali i oni koji će doživjeti primjedbe EU. Mislim da u tu kategoriju spada prijedlog o VSTS-u, te prijedlog o rezervama Centralne banke.
Smatrate li da bi tužioce trebalo birati u parlamentima?
MUN: Određeni sistem koji se koristi u drugoj zemlji ne mora značiti da je najbolji sistem za BiH. Moramo uzeti u obzir političku situaciju i zrelost političkog sistema. Koliko shvatam ono što brine u vezi sa ovim prijedlogom jeste da bi uveo previše političkog uticaja u proces izbora. Dalji razgovori u vezi sa tim pitanjem će se najbolje voditi u strukturalnom dijalogu sa EU. Glas Srpske