BIJELJINA, Ambrozija, mak, ljulj, divlji sirak i druge korovske biljke počeli su da osvajaju njive u RS zasijane kukuruzom, a situacija je posebno alarmantna u Semberiji.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Savo Bakajlić kaže da su nepozvani “gosti” zaposjeli gotovo trećinu njiva pod kukuruzom, a nisu ostale pošteđene ni oranice pod uljanom repicom.
– Neobično je za ovo doba godine da bude toliko korova. To je posljedica obilnih kiša, jer dubinsko prskanje očigledno nije uspjelo. Padavine su sprale herbicide i korov je postao imun na njih – istakao je Bakajlić.
Dodao je da poljoprivrednici sa stabilizacijom vremena kreću u drugu fazu neutralisanja korova.
– Nadamo se da će površinsko prskanje, preko lista, dati rezultate. Za dvadesetak dana ćemo znati kolika će biti šteta – kazao je Bakajlić.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da je hladno i kišno vrijeme u periodu sjetve i nicanja kukuruza uzrokovalo intenzivniji rast korova.
– Sjetva kukuruza je ove sezone počela nešto ranije, jer su vladali povoljni vremenski uslovi, pa je do 20. aprila zasijano oko 90 odsto površina. Zatim su nastupili nepovoljni uslovi, kako za rast proklijalih biljaka, tako i za klijanje tek zasijanog kukuruza – naglašavaju u Ministarstvu.
Dodaju da je period od 20. aprila do 15. maja bio nepovoljan za razvoj kukuruza, ali su ovi uslovi bili idealni za razvoj, prije svega, višegodišnjih korova.
U Ministarstvu kažu da su poljoprivrednici na vrijeme obavili tretman herbicidima koji su neutralizovali jednogodišnje, ali ne i višegodišnje korove.
– Sada je neophodno obaviti dodatni tretman protiv višegodišnjih korova. Preparati za naknadno tretiranje su dostupni u svim poljoprivrednim apotekama i proizvođači treba da se konsultuju sa savjetodavcima prilikom izbora preparata i doza za tretiranje – savjetuju u Ministarstvu.
Ukoliko se obave potrebni tretmani herbicidima i nastave povoljni vremenski uslovi, kažu u Ministarstvu, trebalo bi očekivati prosječne prinose i kvalitet zrna.
Poručuju da su njihovi savjetodavci stalno na terenu, i da poljoprivrednici mogu da im se obrate za savjet.
– Naši savjetodavci prate stanje usjeva i sugerišu proizvođačima dalje tretmane usjeva – naglašavaju u Ministarstvu poljoprivrede.
Pšenica
Uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima pšenica na poljima RS izgleda veoma dobro i očekuje se odličan rod, ocjenjuju agrometeorolozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Stručnjaci navode da je kukuruz ujednačeno nikao, samo je ponegdje slab i žut zbog nedostatka sunčeve svjetlosti. Prema prognozi, do kraja sedmice očekuje se da će poljoprivredni radovi uglavnom biti prekidani u drugom dijelu dana zbog pojave lokalnih pljuskova. Glas Srpske