PRIJEDOR, Direktor Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar rekla je da je pokrenuta inicijativa za izmjenu Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostalim obaveznim osiguranjima od odgovornosti i da je oformljena radna grupa koja ima obavezu da do kraja juna sačini tekst novog zakona.
“Taj novi zakon uvešće djelimičnu liberalizaciju tržišta osiguranja, budući da sada imamo premijski sistem u kojem se cijene administrativno određuju, a da, po ugledu na standarde Evropske unije, težimo deregulaciji cijena”, izjavila je Šljivar.
Društva za osiguranje koja posluju na teritoriji Republike Srpske obavezna su da primjenjuju postojeći premijski sistem na identičan način i ne postoji sloboda da sama vrše ocjenu rizika niti da samostalno određuju cijene.
“Problemi sa kojima se suočava tržište obaveznog osiguranja od autoodgovornosti u Republici Srpskoj karakteristični su za većinu zemalja u tranziciji, a zajednički imenilac predstavlja takozvana nelojalna konkurencija u kojoj se osiguranicima odobravaju različiti oblici popusta, mimo važećih tarifa”, navedeno je u informaciji o uslovima i mogućnostima deregulacije cijena Agencije za osiguranje Republike Srpske.
U informaciji se ističe da je dosadašnja praksa pokazala apsurdno ponašanje društava za osiguranje koja koriste popuste kao način pribavljanja nove premije, a nove premije postaju, ustvari, osnovni izvor za izmirenje dospjelih obaveza, što vodi u dugoročnu nesolventnost.
U informaciji se dodaje da su društva pribjegavala raznim nedozvoljenim radnjama, koje se kasnije različito knjigovodstveno evidentiraju.
“Osim visokih provizija posrednicima, popusti su se najčešće ogledali u raznim oblicima reklamiranja, ugovorima, varijabilnim zakupninama, plaćanju tehničkog pregleda za osiguranika, davanju bonova za gorivo, gotovinskim isplatama po različitim osnovama, putnim nalozima i gratis polisama”, navode iz Agencije.
U informaciji se dodaje da samo tri do četiri društva za osiguranje ostvarene troškove sprovođenja osiguranja u proteklom periodu kontinuirano pokrivaju dozvoljenim režijskim dodatkom.
“Rezultat takvog ponašanja jeste slabljenje finansijskog položaja društava, zbog čega pojedina društva nisu u mogućnosti da odgovore svojoj osnovnoj funkciji – isplati odštetnih zahtjeva. Problem likvidnosti i solventnosti uočen je i u društvima koja su bila nosioci tržišta osiguranja od autoodgovornosti”, navodi se u informaciji.
Iz Agencije za osiguranje napominju da je među osiguravajućim društvima stvorena percepcija da je Agencija inspektorat za kontrolu polisa i nedozvoljenih popusta sa osnovnim zadatkom da stalno kažnjava one koji ne poštuju premijski sistem.
U informaciji se ističe da je Agencija do sada protiv skoro svih društava za osiguranje podnijela veliki broj prekršajnih naloga i zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka pred sudovima, ali da to nije dalo željene rezultate.
“Poziciju Agencije u primjeni kaznenih mjera za nepoštovanje premijskog sistema otežava i neujednačena sudska praksa, a u pojedinim slučajevima, iako se radi o znatnim iznosima i većem broju polisa, teško je pred sudom dokazati da određeni trošak predstavlja indirektni vid popusta”, navodi se u ovoj informaciji.
Agencija za osiguranje Republike Srpske zajedno sa Agencijom za osiguranje u BiH i Agencijom za nadzor osiguranja FBiH učestvuje u projektu “BiH 10295: Liberalizacija tržišta osiguranja od autoodgovornosti” od januara ove do septembra 2014. godine, a liberalizacija tržišta obaveznog osiguranja jedna je od smjernica Vlade Republike Srpske definisana u Ekonomskoj politici Republike Srpske za 2013. godinu.
U Republici Srpskoj registrovano je deset društava koja se bave osiguranjem od autoodgovornosti i devet filijala iz FBiH. Srna