VISOKO – Ešref Herco nekada je živio od svog rada u grafičko-izdavačkom preduzeću “Bosnagraf”, a danas za tri dana zaradi 20 KM kopajući krompir.
“Meni je kao u filmu ‘Ovo malo duše’ kada psa vodi da ga se riješi, da mu nije na hrani, pa mu oko vrata okačio natpis da ‘radi sve za koru hljeba’. E tako i ja, radim sve za koru hljeba”, priča Herco.
Njegov kolega iz “Bosnagrafa” Izet Zejnilović ističe da mnogi radnici ove firme, kao i Herco, moraju raditi na crno da bi preživjeli.
“Ali ima teških slučajeva gdje baš nigdje ne mogu naći posla pa mi ostali nešto sakupimo i damo”, kaže Zejnilović.
Tridesetak radnika “Bosnagrafa”, koji je u aprilu nakon loše privatizacije vraćen u vlasništvo općine Visoko, platu nisu dobili od 1998. godine. Deset godina nemaju uplaćene ni doprinose, a svakog se ponedjeljka okupe u ovoj firmi, malo počiste, čuvaju imovinu i čekaju kada će ponovo početi raditi. Ne rade od 2005. godine, kada su stupili u štrajk.
“Očekivali smo da ćemo početi raditi u maju. Trebalo je samo da općina imenuje direktora, ali to se razvuklo. Od političkog interesa zavisi naša i sudbina firme. Ovdje je interes samo zemlja. Općina je nedavno za v.d. direktora predložila čovjeka koji je bio v.d. direktor i protiv kojeg smo podnijeli krivičnu prijavu. Žele prikriti kriminal”, tvrdi Ramiz Omanović, predsjednik Sindikata oko 30 radnika “Bosnagrafa”.
Radnici tvrde da je vlasnik firme Enver Ković, kada je 2003. godine privatizovao preduzeće, na sebe preuzeo obavezu uvezivanja staža, te da je 90 odsto radnika potpisalo da se odriče zaostalih plata u zamjenu za staž, ali su prevareni.
“Niti nam je uvezao staž, niti smo nakon privatizacije imali plate”, kažu radnici.
Firma je, dodaju, bila uništena u ratu. Uposleni su sa vlastitih 250.000 KM renovirali preduzeće, a novi vlasnik je samo trebalo da uloži u mašine.
“Ovdje se svašta radilo. Kupac je imao podršku sudstva, općine. Usred firme je na sebe preknjižio dio zemlje. Ali pobijedićemo mafiju. Zakon je na našoj strani. Ne damo firmu tako lako”, poručuju radnici.
Umiru jer nemaju novca za liječenje
Radnici “Bosnagrafa” ističu da su dvojica njihovih kolega umrla jer nisu imala ovjerene zdravstvene knjižice pa se nisu mogli liječiti, niti su imali čime platiti liječenje.
“Ferid Silajdžić je imao srčani udar čim je dobio otkaz. Drugi kolega Sabir Keso je obolio zbog slabe ishrane. Nije imao za lijekove. I žena mu radi u ‘Bosnagrafu'”, kaže Izet Zejnilović.
Radnici su u aprilu ove godine dobili rješenje o otkazu, a kao datum dobijanja otkaza naveden je dan kada su stupili u štrajk 2005. godine. Obrazloženje je bilo da je štrajk proglašen nelegalnim. Uz to su, dodaju, rješenje o otkazu dobili nakon što je pravosnažno raskinut kupoprodajni ugovor za “Bosnagraf”. Nezavisne N.