BEOGRAD, Rusija u Srbiji vidi pouzdanog, dugoročnog partnera i to daje snagu za proširenje saradnje na obostranu korist, izjavio je danas ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Konuzin.
Konuzin je na sastanku u Privrednoj komori Srbije (PKS) kazao da Srbija i Rusija odlično sarađuju u mnogim oblastima, ali da je stvoren dodatni prostor za proširenje te saradnje formiranjem Carinske unije Rusije, Bjelorusije i Kazahstana.
“Srbija je jedinstvena zemlja koja ima režim slobodne trgovine sa sve tri zemlje Carinske unije”, naglasio je ruski ambasador.
Konuzin je podsjetio da Srbja i Rusija dobro sarađuju u oblasti energetike, navodeći primjer izgradnje gasovoda Južni tok i skladišta gasa u Banatskom Dvoru koja treba da počne u prvom kvartalu naredne godine.
Ambasador je dodao i da je Gaspromnjeft u ovoj godini u Naftnu industriju Srbije (NIS) investirao 100 miliona evra, a da su ukupne planirane investicije za tri godine u tu naftnu kompaniju 370 miliona evra.
Posebno značajna oblast za proširenje privredne saradnje dvije zemlje, kako je dodao, jeste oblast poljoprivrede, jer “tržište Rusije može da primi mnogo više poljoprivrednih proizvoda nego što Srbija može da proizvede”.
“Mogućnosti postoje, ali je potrebna pomoć individualnim proizvođačima, kao i malim i srednjim preduzećima”, kazao je Konuzin.
On je naglasio da se saradnja dobro odvija i u finansijskom sektoru, navodeći Moskovsku banku koja već posluje u Srbiji i koja planira otvaranje novih filijala, povećanje kreditne djelatnosti i usluga kako bi proširila broj korisnika.
Konuzin je najavio i da jedna od najvećih osiguravajućih ruskih kompanija “Sogas” treba da dođe na srpsko tržište, ali da ima problema oko registracije firme.
Prema riječima Konuzina, Rusija razmatra i investicije u željeznički sektor Srbije i u modernizaciju i rekonstrukciju pruge Beograd-Bar.
I privredne komore Rusije i Srbije, kako je dodao imaju dobar odnos i do sada je potpisano 14 sporazuma o saradnji.
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Vesna Arsić kazala je da ekonomska saradnja Srbije, Rusije, Bjelorusije i Kazahstana ne smije da se zasniva samo na unapređenju međusobne robne razmjene.
“Zajednička proizvodnja, strateški sporazumi, dugoročna saradnja, međusobne investicije, to je ono čemu treba da težimo”, kazala je Arsić.
Predsjednik PKS Miloš Bugarin kazao je da je za deset mjeseci ove godine ukupna robna razmjena Srbije i Rusije bila oko 2,135 milijardi dolara što je za oko 13 odsto više nego u istom periodu 2009. godine.
Bugarin je kazao da je izvoz iz Srbije u Rusiju u prvih deset mjeseci 2010. godine bio za 47 odsto veći nego u istom periodu prošle godine i da je njegova nominalna vrijednost bila oko 418 miliona dolara.
“Nominalna vrijednost uvoza iz Rusije u prvih deset mjeseci bila je oko 1,7 milijardi dolara, a to je rast od oko 6,5 odsto u odnosu na 2009. godinu”, kazao je predsjednik PKS-a.
Prema riječima Bugarina ukupna robna razmjena Srbije sa Bjelorusijom u u prvih deset mjeseci 2010. godine bila je 89,84 miliona dolara što je rast od 99 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
“Izvoz iz Srbije u prvih deset mjeseci bilježi rast od oko 105 odsto, dok je uvoz iz Bjelorusije u tom periodu bio veći za oko 95 odsto”, kazao je Bugarin.
Izvoz iz Srbije u Kazahstan, kako je dodao, u prvih deset mjeseci bio je oko 3,8 miliona dolara, dok je uvoz bio oko 22,5 miliona dolara što je 50 odsto više nego prošle godine. Beta