SARAJEVO, Ministarstvo trgovine FBiH tražiće inspekcijsku kontrolu proizvođača brašna kako bi bilo utvrđeno da li je opravdano njegovo poskupljenje zbog čega se uskoro očekuje i rast cijena hljeba.
Ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević kaže da će maržu za brašno vratiti na utvrđeni na nivo ako se pokažu tačnim sumnje da povećanje cijena brašna nije osnovano i da je marža prekoračena. Ibrahim Tirak, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove, tvrdi da nema razloga za povećanje cijene brašna niti hljeba, ali da inspekcija ne može ući u kontrolu bez naloga Vlade FBiH s obzirom na slobodno formiranje cijena.
Vijeće za praćenje cijena pri Ministarstvu trgovine FBiH zaključilo je takođe da je neosnovan skok cijene brašna za 80 odsto što su proizvođači pravdali rastom cijene pšenice na svjetskom tržištu.
«Ovo je špekulativno povećanje cijena firmi koje se bave mljevenjem pšenice i uvozom. Skok cijene pšenice na svjetskom tržištu desio se u prvoj polovini avgusta, a pšenica mora biti uskladištena 60 dana da bi se mljela u brašno tako da brašno koje je poskupjelo nije od te skuplje pšenice. Još se koriste zalihe pšenice iz 2009. godine», rekao je Marin Bago, član Vijeća za praćenje cijena i predsjednik Udruženja potrošača «Futura» Mostar.
Dodao je da je Vijeće stoga zatražilo da Vlada FBiH uputi inspekciju, a zaključili su i da nema potrebe za vanrednim intervencijama Vlade u smislu posezanja za robnim rezervama ili ograničenja izvoza jer se ništa vanredno nije desilo.
«Ono što je bitno je da ima dovoljno pšenice i brašna. Vlada mora investirati u vlastitu proizvodnju da se ovo ne bi ponavljalo. Svega deset odsto potreba za pšenicom se namiruje iz domaće proizvodnje, a ostalo se uvozi», napomenuo je Bago.
Iz «Žitozajednice BiH» koja okuplja firme mlinsko-pekarske saopštili su da je nužno povećanje cijena brašna i hljeba u skladu sa porastom cijene pšenice.
Radivojević je istakao da je nabavna cijena tone pšenice sada 350 KM, a prije dvije godine iznosila je više od 500 KM i na osnovu nje je formirana donedavna cijena u FBiH.
«Na iduću sjednicu Vlade predložićemo donošenje odluke da se svi inspekcijski organi uključe u kontrolu proizvođača brašna kako bi se vidjelo porijeklo robe, kada je i po kojoj cijeni nabavljena. Ono što je opravdano prihvatamo, a što nije vratićemo nazad», rekao je Radivojević.
Najavio je će Direkcija robnih rezervi FBiH vjerovatno donijeti zaključak da dio pšenice iz rezerve da mlinovima.
Skuplji hljeb
Predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH Sead Đipa ne smatra spornim povećanje cijene brašna s obzirom na stalni rast cijene pšenice, te očekuje da će vrlo brzo doći do poskupljenja hljeba. Nezavisne novine