BANJALUKA, Pad tražnje, smanjenje cijena osnovnih sirovina i poluproizvoda, samo su neki od udara koje su u prošloj godini osjetili domaći privrednici.
Godina pred nama takođe će biti teška, jer se ekonomska kriza manifestuje kako kod dobavljača tako i kod kupaca. U preduzeću za spoljnu i unutrašnju trgovinu “Frukta trejd” d.o.o. Derventa smatraju da mnogo više treba raditi prvenstveno na zaštiti domaćih proizvođača.
Između ostalog, potrebno je, kažu, svu robu pri uvozu opteretiti dodatnim carinskim dadžbinama, kako bi domaći proizvođači mogli da se uklope u njihovu cijenu.
– Kao i zemlje u okruženju, i mi moramo utvrditi visoke takse na sanitarne, fitopatološke i tržišne preglede, koji moraju biti obavezni za svu robu i za svaki pojedinačni uvoz. Trgovačke lance treba usloviti da imaju zastupljenu robu domaćih proizvođača, minimalno 70 odsto. Država bi trebalo da daje subvencije na domaću proizvodnju, kao što to radi u poljoprivredi. Subvencije su potrebne i u industriji, a posebno u prehrambenoj branši – kaže direktor ovoga preduzeća, Dušan Reljić.
On navodi da je kriza uticala da se u protekloj godini smanji obim prodaje, oteža naplata, jer su valutni rokovi naplate znatno produženi, dok se sirovine i repromaterijali, osim što stalno poskupljuju, moraju i avansirati.
Pored toga, kaže Reljić, Sporazum CEFTA, umjesto da utiče na poboljšanje izvoza, čak ga je u dosta slučajeva i otežao.
– Ugroženost domaće proizvodnje od nelojalne konkurencije iz uvoza je najznačajnija. Posebno što se uvozi nekvalitetna roba bez kontrole kvaliteta, a postoje i propusti u zakonu koji u startu daju prednost uvoznicima. Zemlje u okruženju vješto štite svoju privredu i izbjegavaju zakone CEFTA uvođenjem obaveznih sanitarnih, fitopatoloških, tržišnih i kojekakvih drugih obaveza koje su i te kako značajne u formiranju cijena – navodi Reljić.
U ovom preduzeću posebno ističu da potrošače treba osvijestiti da je domaće bolje, a Vlada i resorna ministarstva moraju se u pomaganju privrede više konsultovati s privrednicima, koji najbolje poznaju situaciju na tržištu. Fokus