BRISEL, U državama zone evra stupila je na snagu tzv. dvopaketska direktiva Evropske komisije – ona je usmjerena na uspostavljanje strože kontrole sastavljanja nacionalnih budžeta i stanja državnog duga i novi je korak na jačanju ekonomskog i valutnog saveza.
Kontrola budžeta jača; nove šanse za izlaz iz krize; rupa za gomilanje dugova više neće biti – takvi komentari pojavljuju se ovih dana u evropskim medijima.
Direktiva “Dva paketa” nastojaće da, u suštini, “iznese” budžetsku politiku država evrozone i omogućiti praćenje rada nacionalnih vlada.
Internet-portal “EurAktiv” priznaje da direktiva “Dva paketa” predstavlja “bitnu intervenciju” u sferu budžetskog suvereniteta nacionalnih parlamenata.
Komesar EU za valute i finansije Oli Ren nazvao je stupanje na snagu direktive “Dva paketa” – probojem na putu jačanja ekonomskog i valutnog saveza.
Ekonomisti navode da se sve čini sa očiglednim ciljem da se ne dopusti ponavljanje krize, poput one koja se desila u zemljama juga Evrope.
Ima i analitičara koji nisu sasvim zadovoljni brzinom reformi. Njemački politikolog Jozef Janing smatra da se lideri zemanja EU protive brzom objedinjavanju budžetskih ovlašćenja.
On napominje da već postoji dogovor o fiskalnom savezu, a sada se pojavilo zakonodavstvo o “dva paketa”.
Sve su to pokušaji da se malim koracima kompenzuje odustvo pravog, velikog koraka, na koji se, za sada, niko ne odlučuje – smatra Janing.