BANJALUKA, Konkurencijski savjet BiH odbio je u cjelosti, kao neosnovan, zahtjev kompanije Integral inženjering Laktaši za smanjenje kazne od 260 000 KM, izrečene zbog nepodnošenja prijave namjere koncentracije u roku koji je utvrđen Zakonom o koncentraciji.
Savjet je ponovio da Integral kaznu mora platiti u roku od osam dana od dana prijema Rješenja (u prilogu).
Integral inžinjering kupio je većinu akcija građevinskog preduzeća “Jedinstvo” iz Gradiške. Konkurencijski savjet je odobrio ovu koncentraciju na tržištu niskogradnje u Republici Srpskoj, ali je zbog nepodnošenja zahtjeva u roku Integral kaznio sa 260 hiljada KM.
Prema Rješenju Konkurencijskog savjeta (u prilogu) Integral je podnio žalbu na odluku Konkurencijskog savjeta tražeći smanjenje kazne i plaćenje u četiri rate.
Stanković: Bili smo kooperativni i zapošljavamo 700 radnika
Integral inžinjering u žalbi tvrdio je da nepodnošenja Prijave namjere koncentracije u zakonom određenom roku nije došlo namjerno, nego iz razloga što Zakon o konkurenciji nije dobro protumačen, te je pogrešno smatrao da nije u obavezi podnijeti Prijavu namjere koncentracije.
Integral inžinjering smatra da je visinu novčane kazne trebalo odrediti procentualno od ukupnog godišnjeg prihoda iz 2006. ili 2008. godine, jer su prihodi Podnosioca zahtjeva iz te dvije godine bili manji u odnosu na ukupni godišnji prihod ostvaren u 2007. godini.
Integral inžinjering se takođe poziva i na činjenicu da je na zahtjev Konkurencijskog savjeta dostavljena sva potrebna dokumentacija, te da je u postupku pokazana kooperativnost i saradnja. Isti na kraju napominje da učesnici koncentracije zapošljavaju 700 radnika i da jedna ovakva odluka u uslovima svjetske ekonomske krize dovodi u pitanje rad privrednih subjekata i servisiranje obaveza prema radnicima, povjeriocima i državi.
Nema opravdanja
Konkurencijski savjet je nakon razmatranja iznesenih navoda i dokumentacije dostavljene uz Zahtjev, utvrdio da Konkurencijski savjet, u smislu člana 49. stav (1) tačka b) Zakona može izreći novčanu kaznu do 1 odsto od ukupnog prihoda u prethodnoj godini poslovanja privrednom subjektu za kršenje odredbi člana 16.
stav (1) Zakona.
Konkurencijski savjet je izrekao novčanu kaznu privrednom subjektu Integral Inženjering u iznosu od 260.000,00 KM, što je znatno ispod maksimalnog iznosa koji je propisan zakonom. “Nije bilo moguće odrediti novčanu kaznu procentualno od ukupnog prihoda iz 2006. ili 2007. godine, jer je Zakon o konkurenciji u tom pogledu izričit. Zakonom o konkurenciji i podzakonskim aktima nije predviđena mogućnost ublažavanja novčane kazne zbog nepodnošenja Prijave namjere koncentracije u zakonskom roku. Takođe, nije propisana mogućnost plaćanja novčane kazne na rate, a ne postoji ni praksa Konkurencijskog savjeta prema kojoj se novčane kazne koje je je izrekao Konkurencijski savjet plaćaju u ratama”, navodi se u Rješenju.
Konkurencijski savjet zaključio je da je Zahtjev privrednog subjekta Integral Inženjering a.d. Laktaši za ublažavanje novčane kazne i plaćanje novčane kazne na rate u cjelosti neosnovan.
PRILOG:
kv-rjesenje-integral-jedinstvo
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To je za njih mala kazna , u odnosu na ono sto su uzeli nasem siromasnom narodu , mogu platiti od razlike u cijeni na papeljarama , civilucima , korpama za smece itd…
i ova ce kazna ici preko ledja naroda, jer ce sad Slobo od Vlade traziti jedan put vise mimo tendera da otplati kaznu ili ce mu dati kredit IRB