BANJALUKA, U programu ekonomskih reformi istaknuta je neminovnost izmjena Zakona o jedinicama lokalne samouprave, kao i neminovnost restrukturiranja elektroenergetskog sektora, kazao je Željko Tepavčević, predsjednik Konfederacije sindikata RS, na jučešnjoj konferenciji povodom Programa ekonomskih reformi i budžeta RS za 2019. godinu.
Naveo je da se Zakon o platama mora uskladiti sa Zakonom o radu, te da se najniža plata u RS mora vezivati za troškove života.
“Mora se raditi i na rasterećenju privrede. Mi tražimo ukidanje svih parafiskalnih nameta”, istakao je Tepavčević.
Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave i potpredsjednik Konfederacije sindikata RS, kazao je da u Sindikatu ne bježe od reformi.
“Vlada RS je kompletan Nacrt programa ekonomskih reformi utvrdila na osnovu dva dokumenta i to je poražavajuće”, naglašava Marić.
Naveo je, da se postavlja pitanje šta podrazumijeva iznos u budžetu od oko 12 miliona KM za privremene i povremene poslove, što je, kako kaže, deset odsto od ukupnog iznosa plata u javnom sektoru.
“Tražimo da se i projekat SIGMA izvadi iz fioke”, rekao je Marić.
Obrad Belenzada, potpredsjednik Konfederacije sindikata RS, istakao je da nova Vlada RS treba da obezbijedi primjenu propisa.
“Postoji mnogo pitanja koja treba riješiti, kao što je neregulisanje pitanja beneficiranog radnog staža, takođe i da se omogući radnicima u rudarstvu da idu u penziju sa 40 godina radnog staža”, rekao je Belenzada.
Istakao je da se svaki rad preko 40 sati sedmično mora tretirati i plaćati kao prekovremeni te se rasterećenje privrede mora realizovati u korist plata.
Željko Tatić, predsjednik Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma, koji je takođe i novo lice u Konfederaciji sindikata RS i radiće na osnivanju Sindikata ugostiteljstva, trgovine i turizma, kazao je “da svega 10 odsto poslodavaca u oblasti ugostiteljstva, trgovine i turizma radi pošteno”.
“U Banjaluci postoje ljudi koji rade u hotelima i restoranima, a nemaju pravo na topli obrok”, tvrdi Tatić. Bojana Živanić/Nezavisne