BEOGRAD, Ekonomista Milan Kovačević ocijenio je da je za cijeli region dobro što je kineska delegacija tokom posjete Srbiji sama pomenula mogućnost koncesije jer to znači da bi oni finansirali izgradnju auto-puta, završili ga, naplaćivali putarinu i poslije nekog perioda taj put bi ostao državi na čijoj teritoriji se nalazi.
“To je jedan od dobrih načina da ovaj dio Balkana poboljša svoju infrastrukturu i dobro bi bilo ako bi se za pojedine dionice dodijelile koncesije, a ne da se uzimaju krediti”, rekao je Kovačević Srni.
On je ocijenio da je dolazak velike kineske delegacije u Srbiju i kineskog predsjednika Si Đinpinga značajan za cijeli region i da je dobro razvijati dobre odnose i sa Kinom, ali da treba gledati da se region ne zadužuje previše jer je već zadužen.
“Cijelom regionu je potrebno ulaganje u infrastukturu i možda su koncesije jedan od načina da se dio auto-puteva izgradi, a da se ni Srbija ni Srpska ne zaduže više nego što to mogu da podnesu”, izjavio je Kovačević.
On je prokomentarisao i Memorandum o razumijevanju i saradnji na projektu izgradnje Termoelektrane /TE/ “Gacko 2” sa predstavnicima kineskih kompanija /CMEC/ i “Čajna poli grup”, koji je u subotu, 18. juna, s kineskim predstavnicima u Beogradu potpisao ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.
“Kinezi su izgradili i opremili privatnu TE ‘Stanari’, koliko znam gradi se jedna hidroelektrana, a u izgledu su i hidroelektrane na Drini, uopšte, Srpska ima mogućnosti da poveća i unaprijedi svoje energetske potencijale i to je dobro, a energetika je i sada bitna grana za Republiku Srpsku”, naglasio je Kovačević.
Osvrnuvši se na izjavu predsjednika Srpske Milorada Dodika da je Rudnik željezne rude Ljubija otvoren da i dalje sarađuje sa Željezarom “Smederevo” koju su kupili Kinezi, Kovačević je istakao da “ukoliko željezara iz Smedereva bude povećala kapacitete kako je i najavljeno, svakako će moći da koristi i rudu iz Srpske, naravno, uz dodatak nekakve smjese, ali to je sve dobar trend”.
“Samo poslovanje Željezare u Smederevu /koju je kupio kineski Hestil/ i njen opstanak pomaže da se prodaje ruda iz Ljubije a sve to koristi i Republici Srpskoj”, naglasio je za Srnu Kovačević. Srna