BIJELJINA, Zbog komplikovane procedure registracije sjetvenih površina 728 poljoprivrednih gazdinstava u Semberiji u prošloj godini nije ostvarilo pravo podsticaj, izjavio je član Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije – APUS Risto Arsenović.
Arsenović je istakao da ima puno poljoprivrednika starije životne dobi kojima je komplikovano popuniti hrpu obrazaca da bi ostvarili podsticaj za pšenicu.
„Predlažemo da resorno ministarstvo instalira softver i da se prijava sjetvenih površina maksimalno pojednostavi i omogući popunjavanje obrazaca elektronskim putem. Ova aktivnost bi se mogla organizovati i u kancelarijama mjesnih zajendica, gdje postoji internet“, izjavio je Arsenović.
Arsenović je naveo i podatak o 280.000 hektara zemljišta u RS koje se vodi kao neobrađeno i zaparloženo, iako se velike površine zemljišta obrađuju pod zakup, ali nisu registrovane u APIF-u.
„U pitanju je zemljište čiji vlasnici žive u inostranstvu, ali ne sklapaju ugovore o zakupu ili su u pitanju staračka domaćinstva koja se poljoprivredom bave kao dopunskom djelatnošću“, naglasio je Arsenović.
Farmer iz Crnjelova Ljubiša Petrović upozorio je na problem šestomjesečnog prekida izvoza junećeg mesa u Tursku.
„Nastupio je totalni kolaps u proizvodnji junećeg mesa i na tržištu Semberije trenutno ima oko 2.000 do 2.500 bikova koji se ne mogu prodati i predstavljaju dodatni trošak za farmere. Samo na mom imanju trenutno imamo petnaestak bikova koji su prije tri mjeseca bili spremni za prodaju“, izjavio je Petrović, naglasivši da njegovo domaćinstvo bilježi dnevni gubitak od stotinjak maraka.
On je pozvao resornog ministra Stevu Mirjanića da zajedno sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem ubrza proceduru izvoza mesa u Tursku.
Proizvođač mlijeka iz Crnjelova Radenko Ćuskić izjavio je da od danas prekida proizvodnju mlijeka na svom imanju, jer isplata premija za mlijeko kasni mjesecima.
„Naš prijedlog je bio da premija za mlijeko ekstra klase bude 25, a za neklasirano mlijeko 15 feninga, jer se i jedno i drugo mlijeko miješaju u laktofrizu i odvoze u mljekaru“, upozorio je Ćuskić.
Poljoprivrednik Nenad Nikolić je govorio o nelogičnostima u oblasti proizvodnje povrća, istakavši da se kupus u Semberiji sadi na 1.000 hektara, plavi patlidžan na 300 hektara i za njih nema podsticaja, dok se podsticaji isplaćuju za mrkvu i cveklu, koje se siju na svega pedesetak hektara.
„U Crnjelovi imamo 100 hektara pod plastenicima i godišnji obrt u sektoru poljoprivrede od 25 do 30 miliona KM. Ministar Mirjanić još uvijek nije posjetio Crnjelovo, te ga ovom prilikom pozivamo da umjesto u sela sa nekoliko poljoprivrednih proizvođača konačno dođe i u Crnjelovo, o našem trošku“, istakao je Nikolić, naglasivši da je Stevo Mirjanić jedini ministar poljoprivrede u Vladi RS koji u svom mandatu nije posjetio ovo veliko sembersko selo.
Izvor: CAPITAL