BERLIN, Nove bezbjednosne tehnologije u kompjuterima opremljenim operativnim sistemom “vindous 8” povećavaju osjetljivost ovih računara na sajber napade, uključujući sabotažu, saopštila je njemačka državna tehnološka agencija.
Njemačka Federalna kancelarija za informatičku bezbjednost /BSI/ saopštila je da državne službe i važni infrastrukturni operatori treba da obrate posebnu pažnju zbog ovog rizika.
BSI navodi da je problem u korištenju kompjuterskog čipa “TPM 2.0”, koji je ugrađen u kompjutere koji koriste “vindous 8”. Ovaj čip dizajniran je s ciljem da bolje zaštiti računare kroz interakciju sa raznim bezbjednosnim aplikacijama.
U izvještaju se navodi da zajednička implementacija “vindousa 8” i ovog čipa dovodi do “gubitka kontrole” nad operativnim sistemom i hardverom, ali nije precizirano pod kojim okolnostima to može da se dogodi.
BSI pruža tehnološke i bezbjednosne savjete njemačkim državnim službama i javnosti.
“Treće strane mogu da iskoriste nove mehanizme za sabotaže. Treba obratiti pažnju na ove rizike”, naglašava se u saopštenju.
“Majkrosoft”, proizvođač ovog operativnog sistema, odbio je da komentariše navode BSI.
Američka kompanija saopštila je da proizvođači kompjutera mogu da isključe “TPM” tehnologiju u računarima koje šalju u prodaju.
“TPM” je djelo neprofitne organizacije “Trastid kompjuting grup”, koja ima podršku tehnoloških firmi među kojima su “Aj-Bi-Em”, “Hjuit-Pakard” i “Majkrosoft”.