SAN FRANCISKO, Direktor za tehnologiju kompanije “Intel” Džastin Retner predstavio je na Forumu za razvojne programere fascinantan pogled na to kako će tehnologija još više približiti ljude i mašine do 2050. godine.
On predviđa velike promjene u društvenim interakcijama i robotici i unapređenja mogućnosti kompjutera da „osjete“ stvaran svijet.
Istraživači “Intela” – vodeće kompanije u inovacijama u oblasti silicijuma i razvoja tehnologije, proučavaju kako milioni majušnih mikrorobota, nazvanih kejtomi (catoms – rekonfigurabilni roboti nano reda veličine), mogu stvarati materijale promjenljivog oblika.
Ako bi se koristila za zamjenu kućišta, displeja i tastature računarskog uređaja, ova tehnologija bi mogla omogućiti da taj uređaj promjeni svoj fizički oblik kako bi se prilagodio konkretnom načinu na koji ga koristite.
Mobilni kompjuter, na primer, bi mogao biti majušan kada ga nosite u džepu; promjenio bi oblik pretvorivši se u slušalicu kad bi se koristio kao mobilni telefon, ili bi postao velik i ravan sa tastaturom za pregled sadržaja na internetu ili gledanje filma.
Retner je ovo opisao kao mukotrpnu istraživačku agendu, ali je dodao da se neprestano ostvaruje napredak u ovoj oblasti.
Pokazao je, po prvi put, rezultate nove tehnike za proizvodnju majušnih silicijumskih polulopti korišćenjem fotolitografije, procesa koji se danas koristi za izradu silicijumskih čipova.
To je jedna od osnovnih strukturnih gradivnih jedinica za proces izrade funkcionalnih kejtoma, i olakšaće kombinovanje neophodnih računarskih i mehaničkih komponenti unutar jednog majušnog paketa tanjeg od jednog milimetra. Ova tehnika je kompatibilna sa postojećom masovnom proizvodnjom i pruža mogućnost za proizvodnju takvih kejtoma u većim količinama u nekom trenutku u budućnosti, istakao je Retner.