BEOGRAD, Vodeći proizvođač električnih kablova i provodnika u Evropi, Leoni AG, nova je žrtva onlajn prevare.
Leoni AG nije mala firma, četvrta je po veličini među proizvođačima žica i kablova širom svijeta. Naravno, ovakva kompanija bi sigurno sprovela sve mjere bezbjednosti, međutim, zbog onlajn prevare ostala je bez 44 miliona dolara, po sadašnjoj vrijednosti, oko 40 miliona evra.
Glavni finansijski službenik kompanije bio je prevaren u prenosu ovog iznosa na pogrešne račune u banci. To se desilo u avgustu ove godine, a nakon dvije sedmice istrage otkriveno je da su počinioci prevare sve izveli veoma dobro.
Prevaranti su jednostavno poslali imejlove koji su se činili kao zvanični zahtjevi za plaćanje. Široko korišćen metod za ovakve prevare. Sljedeći korak je bilo slanje imejlova sjedištu fabrike u Rumuniji.
Službenik kompanije ih je dobio i povjerovao da su to zvanični nalozi sa plaćanje od ekspoziture u Njemačkoj. Zato je finansijski direktor kompanije odlučio da plati 44 miliona dolara, jer sistem kompanije se smatra kao jedan od najbezbjednijih u Evropi.
Novac je prebačen u banke koje se nalaze u Češkoj. Tužna stvar je da prevaranti ne ostavljaju nikakav trag i zbog toga još uvijek nisu identifikovani.
Kompanija Leoni AG je u saopštenju priznala da je prevarena.
“Leoni AG je postao žrtva prevare uz pomoć faslifikovanih dokumenata i identiteta i korišćenja elektronskih komunikacionih kanala. Kao rezultat toga, kompanijina sredstva su prebačena na račune u inostranstvo. Upravni odbor je odmah pokrenuo istragu o događajima i trenutno se procjenjuje i zahtjeva naknada štete i potraživanja od osiguranja. Takođe, prijavljeno je i policiji. Šteta iznosi oko 40 miliona evra. Kriminalne aktivnosti nisu uticale na sigurnost IT infrastrukture ili podataka.”
Rumunska direkcija za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma smatra da su prevaranti bili u stanju da uspješno sprovedu prevaru jer su imali detaljna saznanja o internim procesima preduzeća za odobravanje i obradu transakcija i transfer novca. Pošto fabrika u Rumuniji često prima zahteve za plaćanje od rukovodilaca u Njemačkoj, nije bilo sumnje o prevari. B 92