SKOPLJE, Kompanije koje rade u industrijskim zonama u Makedoniji u prošloj godini učestvovale su u ukupnom izvozu sa 19,3 odsto, a ove godine se očekuje da nivo učešća premaši 20 procenata, izjavio je direktor Direkcije za tehnološko-industrijske razvojne zone Viktor Mizo.
U Makedoniji ima 11 industrijskih zona, a ugledni “Fajnešel tajms” nedavno je rangirao skopske zone među pedesetak najboljih slobodnih zona u svijetu.
“Uspjeh je plod kontinuiranih ulaganja u infrastrukturu”, rekao je Mizo za skopski dnevnik “Večer” i najavio uskoro otvaranje nove amdinistrativne zgrade sa velikim parkingom na koji će moći da se smjesti 100 šlepera.
On je naveo da će u objektu biti carinski terminal, špediterske kompanije, banka, pošta i više ugostiteljskih radnji.
Najveće kompanije koje rade u makedonskim zonama su američka “Džonson kontrols”, koja se bavi proizvodnjom komponenti za instrument table za automobile, i britanska “Džonson Meti”, koja proizvodi katalizatore.
Mizo je rekao da se u Skoplju trenutno gradi fabrika za autobuse belgijskog investitora “Van Hol”, što je investicija vrijedna oko 20 miliona evra, a biće puštena u upotrebu u avgustu, kako bi do kraja godine isporučila prve autobuse za američko tržište.
Prema njegovim riječima, turska kompanija medicinske opreme “Matek” iz Ankare zaintresovana je da u izgradnju pogona u jednoj industrijskoj zoni u Makedoniji uloži 15 miliona evra.
Makedonski viceprimijer Vladimir Peševski izjavio je za skopski dnevnik da se u industrijskoj zoni “Žabeni” u Bitolju gradi nekoliko fabrika većeg kapaciteta, te da su za zonu “Alinci” u Prilepu interesovanje za investiranje iskazali domaći investitori.
On je naveo da američka kompanija “Džonson kontrols” gradi drugu fabriku u Štipu, njemačka kompanija “Dreksler Majer” u Kavadarcima, a “Kromberg i Šubert” u Bitolju.
Makedonski premijer Nikola Gruevski nedavno je izjavio da se Makedonija upravo zbog stranih investicija “izvukla” iz recesije.