SJAMEN, Kineska rudarska kompanija Ziđin, koja je vlasnik RTB Bora, otvoriće novi rudnik bakra u nalazištu Čukaru Peki kod Bora u naredne dvije godine, a sporazum o razvoju tog projekta, čija je početna investicija blizu 500 miliona dolara, potpisan je danas u kineskom gradu Sjamenu.
Memorandum o razumjevanju za razvoj Gornje zone rudnika bakra Timok kod Bora, poznatijeg kao Čukaru Peki, u ime Vlade Srbije potpisao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, a sa kineske strane predsjednik kompanije Ziđin Majning Grup Đinh Čen.
Ministar Antić je poslije ceremonije potpisivanja ugovora rekao da će kompanija Ziđin, koja je vlasnik rudnika RTB Bor, u nalazištu Čukaru Peki početi eksploataciju rude tokom 2021. godine i da će u otvaranje gornje zone Timoka investirati 474 miliona dolara.
”Kada to gornje nalazište, odnosno, ta zona uđe u punu eksploataciju godišnja proizvodnja biće oko 79.000 tona bakra.To je apsolutno u skladu sa svim dosadašnjim planovima koje smo realizovali sa Ziđinom”, rekao je Antić novinarima u Sjamenu. To je upravo ono o čemu smo razgovarali.
Kako je rekao, kineski gigant, koji je strateški partner Srbije sa kojim zajednički razvija RTB Bor, u Srbiji će proizvoditi više od 200.000 tona bakra godišnje, više od 120.000 tona iz sopstvenog koncentrata kompanije Ziđin Bor i oko 80.000 tona u okviru projekta Timok.
Predsjednik kompanije Ziđin Čen Đinh izrazio je zadovoljstvo zbog potpisanog sporazuma sa Vladom Srbije kojim taj rudarski gigant nastavlja saradnju sa Srbijom.
U Sjamenu je danas potpisan i sporazum o uspostavljanju prijateljskih odnosa između grada Bora i okruga Šanghang u kojem se nalazi rudnik Ziđin.
”Bor je veoma važan za našu saradnju , a potpisani sporazumi su značajni za budući život oba grada”, rekao je novinarima prvi čovjek Ziđina.
Potpisivanju sporazuma prisustvovali su i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić, ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i predsjednik Nacionalnog savjeta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom Tomislav Nikolić.
Prije potpisivanja sporazuma ministri Ljajić, Antić i Trivan su o novim mogućnostima saradnje razgovarali sa partijskim sekretarom zvaničnicima provincije Fuđijan na čelu sa partijskim sekt Juom Vejguom, u kojoj je rudnika Ziđin.
Takođe, srpska delegacija imala je i sastanak sa čelnicima provincije Šanksi predvođenim guvernerom Louom Jangšengom.
Grad Bor i kineski grad Šanghan, u kojem se nalazi kompanija Ziđin koja je vlasnik RTB Bora, potpisali su danas sporazum o saradnji, a gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić istakao je da je važno da se u cilju zajedničke budućnosti Srbije i Kine i razvoja industrije i privrede uspostavi saradnja na nivou ta dva grada.
Milikić je poslije potpisivanja Pisma o namjerama za uspostavljanje prijateljskih odnosa između Bora i Šanghana u kineskom gradu Sjamenu, rekao da se mnogo toga promjenilo od dolaska Ziđina u Bor i da se u taj grad investira više nego ranije.
”Ziđin je promenio izgled rudnika u Boru koji iz dana u dan postaje sve savremeniji. To znači da će se u narednom periodu povećati proizvodnja u RTB Boru, a samim tim i budžet grada i BDP u našoj zemlji”, rekao je Milikić novinarima u Sjamenu gdje se sutra otvara Međunarodni kineski sajam investicija i trgovine (CIFIT), čiji je Srbija počasni gost, i zahvalio Vladi Srbije što je omogućila da ta kompanija preuzme RTB Bor. Tanjug