BRISEL, Trgovinski komitet Evropskog parlamenta danas je preporučio odbacivanje Međunarodnog sporazuma o borbi protiv piraterije, a odlučeno je i da poslanici glasaju o kontroverznom dogovoru 4. jula, kao što je i planirano.
Komitet je sa 19 glasova “za” i 12 “protiv” preporučio odbacivanje Sporazuma.
Trgovinski komitet obrađuje međunarodne sporazume i njegova preporuka ima određenu težinu u Evropskom parlamentu.
Poslanici navode da je višestranačko glasanje signal da će Evropski parlament 4. jula odbaciti Međunarodni sporazum o borbi protiv piraterije. To bi mogao biti prvi slučaj da je Evropski parlament, nakon 2008. kada su mu ojačana ovlašćenja, odbacio neki međunarodni sporazum.
“Glasanje je pretposljednji ekser na kovčegu Međunarodnog sporazuma o borbi protiv piraterije”, rekao je član Stranke zelenih iz Njemačke Jan Filip Albreht.
Cilj Sporazuma jeste smanjenje krađe zaštitnih trgovinskih oznaka i borba protiv onlajn piraterije, ali je akt izazvao zabrinutost, posebno u istočnoevropskim državama zbog cenzure i pojačanog praćenja korisnika.
Samo nekoliko članica EU, uključujući Njemačku, bile su uzdržane od potpisivanja Sporazuma, dok su brojne izrazile zabrinutost o uticaju akta na njihove građane.
Protesti su održani u nekoliko gradova u Evropi zbog čega je niz članica EU donijelo odluku o suspenziji ratifikacije ovog sporazuma.
Sporazum izaziva negodovanje među aktivistima pokreta za slobodu govora, koji smatraju da ovaj akt vlastima daje previše ovlaštenja i ide dalje od kontroverznog američkog zakona Stop onlajn piratskim aktima.
Sporazum su do sada potpisale SAD, Australija, Kanada, Japan, Maroko, Novi Zeland, Singapur i Južna Koreja.