SARAJEVO, Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH danas je u Sarajevu jednoglasno usvojila principe Prijedloga zakona o javnim nabavkama, koji predviđa više transparentnosti u ovoj oblasti.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije Boško Tomić zadovoljan je što su ovim prijedlogom zakona u prvom čitanju pokrenute stvari “s mrtve tačke”, jer su se u revizroskim izvještajima najveće zamjerke upravo upućivale zbog nedorečenosti postojećeg zakona o javnim nabakvama.
“Dobro je da je novi Prijedlog zakona, koji ima 125 članova, za raliku od starog koji ima 57, usklađen sa principima i kriterijumima Evropske unije i što je definisan sve i jedan detalj kada su u pitanju javne nabavke”, rekao je Tomić.
On je naglasio da je prednost ovog zakona i što se rasterećuje Kancelarija za žalbe u Sarajevu, već se žalbe do određenog iznosa rješavaju u Banjaluci i Mostaru, što donosi i veću efikasnost i brže postupke.
“Dobro je i da se moraju uložiti određena sredstva da bi se pokrenula žalba, koja će biti vraćena, ukoliko se ispostavi da je žalba osnovana. SNSD će na određene male primjedbe koje ima djelovati u amandmanskoj fazi i najvjerovatnije prihvatiti ovaj zakon”, naveo je Tomić.
Obrazlažući Prijedlog zakona o javnim nabavkama u ime predlagača, odnosno Sajveta ministara BiH, direktor Agnecije za javne nabavke BiH Đinita Fočo istakla je da se ovim zakonskim aktom, koji je u 99 odsto usaglašen sa evropskim direktivama, uvodi veća transparentnost i efikasnost u sistem javnih nabavki.
“Novost je to da se u zakon ugrađuje direktiva koja se odnosi na ugovorene organe u oblasti energije, vodoprivrede, poštanskih usluga, pomorskih, vazdušnih i riječnih luka, gdje se uvodi sistem pravne zaštite u skladu sa direktivama i na taj način ispunjavamo sve one zahtjeve koji su postavljeni pred BiH kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju”, rekla je Fočo.
Drugi zamjenik predsjedavjaućeg Komisije Ante Domazet izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je tokom izrade ovog prijedloga zakona ostvarena dobra saradnja sa nevladinim sektorom i ekspertima, što se skraćuju rokovi i dobija veća transparstnost u sektoru javnih nabavki. Srna