SMEDEREVO, Američko-holandska kompanija Komiko Oil nije odustala od izgradnje rafinerije u Smederevu, ali će prolongirati rok za uplatu 652 miliona dinara za zakup zemljišta i za to plaćati zakonsku kamatu, potvrdio je predstavnik ove kompanije Radomir Radivojević.
“Komiko Oil će u najkraćem mogućem roku, koji se neće mjeriti mjesecima, u budžet grada Smedereva uplatiti 652 miliona dinara na ime cijene zakupa zemljišta za izgradnju rafinerije”, rekao je Radivojević.
On je naglasio da u situaciji kada se globalne finansije nalaze u negativnoj poziciji i kada mnogi investitori odustaju od planiranih investicija za ovu godinu, kompanija Komiko Oil ostaje pri investiciji u Srbiji, odnosno, pri namjeri da napravi najsavremeniju rafineriju za preradu sirove nafte koju će pustiti u rad 2015. godine.
“Zbog te negativne klime u međunarodnim finansijama, potrebno je duže vrijeme od 60 dana, koliko smo očekivali, da se Komiko oil-u odobre sredstva planirana i određena za ovu investiciju.
Znači, nije došlo do odlaganja investicije, iako bi mnogi voljeli da se to desi, jednostavno, zbog trenutne situacije, nismo u mogućnosti da ispoštujemo rok preuzet ugovorom”, ocijenio je Radivojević.
Predstavnik ove kompanije je rekao da su gradski lideri u srijedu obavješteni o kašnjenju uplate, kao i da će u najkraćem mogućem roku uplatiti novac.
“Komiko Oil će za svaki dan zakašnjenja platiti na račun grada Smedereva, zajedno sa cijenom zakupa, obračunatu zakonsku kamatu, predviđenu u takvim situacijama. Ono što je najvažnije, ne odustajemo i idemo dalje u skladu sa planiranim dinamičkim planom”, istakao je Radivojević.
On je rekao da je za iduću nedjelju dogovoren radni sastanak sa gradskim čelnicima.
Rok o uplati 652 miliona dinara za zakup zemljišta ističe 25. juna u ponoć.
Ugovor o davanju u zakup građevinskog zemljišta u industrijskoj zoni, radi izgradnje rafinerije u Smederevu, 25. aprila potpisali su u vili “Zlatni breg” dinastije Obrenović na brdu Plavinac direktor kompanije Komiko Oil, Vencislav Ivanov i gradonačelnik Smedereva Predrag Umičević. FoNet