BANJALUKA, U Istočnom Sarajevu početkom decembra biće održano jubilarno 10. finalno takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju TNTI 2016. godine, najavio je ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić.
“Cilj takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju je podsticanje inovativnosti i preduzetništvu, podrška inovatorstvu, pomoć u pokretanju poslova, promocija inovacija, te podsticaj njihove komercijalizacije”, rekao je Komić na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je istakao da se ovogodišnje takmičenje odvija u kategoriji realizovane inovacije sa nagradnim fondom od 35.000 KM, a planirana je i dodjela specijalnih nagrada za najuspješniji srednjoškolski tim i najuspješniji studentski tim.
Prema njegovim riječima, prijavljivanje za ovo takmičenje je od 1. aprila do 4. maja, a samo takmičenje se odvija u više krugova od kojih je prvi krug eliminacioni gdje se osim originalnosti velika pažnja posvećuje realnoj mogućnosti tržišne verifikacije.
“Svaka takmičarska ekipa koja uspije da se plasira u drugi krug takmičenja dobija pravo na besplatnu edukaciju u vidu treninga koji će biti organizovan u Srbiji i Republici Srpskoj, dok će najbolji takmičari imati priliku da svoje ideje javno prezentuju na susretu sa potencijalnim investitorima, te u finalu takmičenja”, pojasnio je Komić.
On je napomenuo da je takmičenje rezultat saradnje Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske na osnovu Memoranduma o saradnji dva ministarstva i Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Srpske.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju sprovodi Organizacioni tim takmičenja sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, uz učešće velikog broja eksperata iz Srbije i inostranstva.
Komić je podsjetio da je u Republici Srpskoj u prethodnih devet godina kroz ovo takmičenje prošlo 209 timova u kategorijama inovativnih ideja, realizovanih inovacija i potencijala, od čega se u kategoriji realizovanih inovacija takmičilo 145 timova, a nagrađeno je ukupno 70 timova u vrijednosti 313.000 KM.
Inovator Zvjezdan Višit iz Doboja, koji je 2007. godine osvojio prvo mjesto u kategoriji realizovane inovacije vakuum presa sa membranom, rekao je da njegova firma danas sa 16 zaposlenih radnika pravi godišnji promet viši od milion evra godišnje.
Inovator Radoš Budiša iz Banjaluke, čiji je tim 2014. godine osvojio najbolju tehnološku inovaciju “SPL” aplikaciju za telefon koja danas ima više od četiri miliona korisnika, poručio je mladima da se uključe u ovakva takmičenja, da pokažu svoja znanja i da se afirmišu.
Organizatori takmičenja, osim Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske, su Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, Zavod za intelektualnu svojinu, Privredna komora Srbije i RTS.
Organizatori takmičenja su i Inovacioni centar Banjaluka, Savez inovatora, Univerzitet u Banjaluci, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Privredna komora Republike Srpske, Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća i RTRS kao generalni medijski pokrovitelj. Srna