BANJALUKA, Republika Srpska /RS/ ima zaokružen institucionalni okvir za razvoj informacionih tehnologija, a u narednom periodu očekuje se uspjeh softvera otvorenog koda, izjavio je ministar nauke i tehnologije RS Jasmin Komić.
On je tokom otvaranja ovogodišnje Debijan konferencije u Banjaluci, posvećene informacionim tehnologijama, rekao da je ona potvrda dobrog puta regiona ka razvoju informacionog društva, kao i podrške Vlade Srpske razvoju operativnih sistema otvorenog koda.
Komić je izrazio očekivanje da će ovakav tip softvera pronaći mjesto i u Vladinom projektu informatizacije “E-Srpska”.
Prema njegovim riječima, Vlada je opredijeljena za povećavanje izdvajanja za razvoj nauke i tehnologije, ali su zbog opterećenja po osnovu drugih prioriteta izdvajanja iz budžeta za ovu svrhu bila mala.
“Rješavanjem drugih prioriteta u budućnosti će se otvoriti prostor za veća izdvajanja i nadam se da ćemo moći da se približimo onome što smo zacrtali u strategiji naučno-tehnološkog razvoja, koja će uskoro biti usvojena”, istakao je Komić.
On je ocijenio da je organizovanje Debijan konferencije veliki uspjeh za Banjaluku i RS, prije svega zbog velikog broja učesnika koji dolaze iz cijelog svijeta, ali i zbog toga što ovakve konferencije promovišu RS u svakom pogledu.
Komić je podsjetio da Vlada RS trenutno koristi klasične operativne sisteme kompanije Majkrosoft, ali da će nakon konferencije razmotriti sve aspekte uvođenja sistema otvorenog koda, koji su besplatni.
“Razvoj nauke bez razvoja informatike nije moguć i ova konferencija treba da pruži podstrek tome, zbog čega je Ministarstvo i podržalo, tako da se njeni rezultati iskoriste u najvećoj mogućoj mjeri”, naglasio je resorni ministar.
Ovogodišnja Debijan konferencija okupila je u Banjaluci oko 500 stručnjaka iz oblasti informacionih tehnologija iz cijelog svijeta i na njoj će biti predstavljen jedan od najpopularnijih operativnih sistema otvorenog koda Debijan.
Pokrovitelj konferencije, koja se održava do 30. jula, je Vlada RS, a podržali su je i vodeći svjetski brendovi u softverskoj i hardverskoj industriji Gugl, IBM, Intel i Hjulit Pakard.
Međunarodna Debijan konferencija održava se svake godine na drugom kontinentu, a u Evropi će ponovo biti održana za četiri godine. Srna