BANJALUKA, Vlada Republike Srpske i Ministarstvo nauke i tehnologije opredijeljeni su za izgradnju informacionog društva i razvoj sektora informacionih tehnologija, bez kojeg je u savremenom svijetu nezamisliv razvoj bilo kojeg drugog područja djelovanja, izjavio je resorni ministar Jasmin Komić.
Otvarajući u Banjaluci “Regionalnu konferenciju informacionih tehnologija i preduzetništva”, Komić je istakao da je sektor informacionih tehnologija jedan od najbrže rastućih sektora u svjetskim ekonomijama, koji pruža veliki spektar mogućnosti za rast, zapošljavanje i otvaranje novih malih i srednjih preduzeća.
Komić je podsjetio da tržište jugoistočne Evrope nije dostiglo svoj puni potencijal u ovom segmentu, zbog čega treba uložiti dodatne napore, kako bi stanje u sektoru informacionih tehnologija bilo unaprijeđeno.
On je rekao da je opredjeljenje Vlade Republike Srpske iskazano osnivanjem Agencije za informaciono društvo Republike Srpske, koja je u svom prethodnom radu ostvarila značajne rezultate.
“Agencija uvođenjem elektronskih servisa i ostalih elemenata informacionog društva stvara povoljno poslovno okruženje za razvoj informacionih tehnologija i društva u cjelini”, istakao je Komić.
On je napomenuo da su Strategijom naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srpske od 2012. do 2016. godine, koja je usvojena ove godine u parlamentu Republike Srpske, definisane prioritetne oblasti istraživanja u narednom periodu – informacione i komunikacione tehnologije, te izgradnja i razvoj informacionog društva.
Komić je zaključio da ova regionalna konferencija predstavlja dobru priliku za stvaranje mreže organizacija koje mogu doprinijeti stvaranju uslova za brži razvoj malih i srednjih preduzeća, te sektora informacionih tehnologija, kao i za privlačenje stranih investicija.
Projekt menadžer USAID-a u BiH Vladimir Milin rekao je novinarima da skup treba da unaprijedi sektor informacionih tehnologija i preduzetništava i da se mladima prenesu vještine neophodne za industriju 21. vijeka.
“Cilj nam je da stvorimo mrežu regionalnih inovacionih centara u regionu koji će moći dijeliti ideje i resurse radi implementacije raznih programa”, istakao je Milin.
Direktor Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić rekao je da ovaj centar radi na tome da napravi pozitivan mikro-ambijent za razvoj novih preduzeća.
U radu konferencije učestvuju predstavnici međunarodnih donatora, fondova rizičnog kapitala, Vlade Republike Srpske, stranih ambasada u BiH, privrednog sektora, inovacionih centara i centara za preduzetništvo. Srna