BON, Bavljenje politikom donosi veliku moć, ali i veliki novac, međutim, zarade političara uvek su „vruća” tema, kada predstavnici naroda provode odmor u luksuznim vilama svojih prijatelja biznismena ili kada se pomjene povećanje njihovih zarada.
„Nedavno je u Salcburgu njemačka kancelarka Angela Merkel na predstavu ‘Elektre’ došla u roze haljini. Zar nije nosila istu haljinu prije dvije godine? I na Vagnerovom festivalu u Bajrojtu godinu dana ranije? Ono što bi u visokom društvu bila velika greška, običnim građanima može biti simpatično – svako mora da štedi i kancelarki ne treba nova haljina baš za svaku premijeru”, naveo je „Špigel” u onlajn izdanju.
Ministri crno-žute koalicije namjeravali su u maju da povećaju zarade, ali su mjesec dana kasnije morali da odustanu od tog plana, jer je vlada u to vreme najavila oštre mjere štednje. Tako će Angela Merkel kao kancelarka i dalje zarađivati 14.893,25 evra mjesečno. Kako prima i poslaničku platu i još neke dodatke njena mjesečna zarada veća je još za 6.811 evra, ukupno nešto preko 21.000.
Službeni automobil, razne privilegije, na stotine hiljada evra – za mnoge građane to je pretjerano. Ali, sve zavisi iz kog ugla se posmatra – u poređenju sa milionskim zaradama u privredi to je – ništa.
U stvari, njemački ministri i kancelarka zarađuju manje nego što im prema zakonu pripada, jer su se više puta odrekli povećanja plata. I drugi šefovi vlada su pokazali skromnost u vrijeme krize – britanski premijer Dejvid Kameron ubuduće će zarađivati pet odsto manje, španski premijer Hose Luis Sapatero čak 15 odsto manje.
Istina, nisu svi skromni – poslanici kenijskog parlamenta povećali su prije mjesec dana prinadležnosti za 18 procenata i godišnje zarađuju 97.000 evra – to je gotovo 180 puta više od prosečnog Kenijca. Predsednik Raila Odinga ima godišnju platu od 335.000 evra.
Ni venecuelanski predsjednik Ugo Čaves nije od skromnijih – prošle godine povećao je sopstveni budžet za 600 procenata. Sinu seoskog učitelja potrebno je godišnje više od 200.000 evra samo za odjeću i obuću, prenio je pisanje lista njemački radio „Dojče vele”.
U samom vrhu je singapurski premijer Li Hsijen Lung koji zarađuje 1,7 miliona evra godišnje. Ketrin Ešton kao komesarka za spoljnu politiku EU godišnje prima 320.000 evra plus dodatak za domaćinstvo i reprezentaciju. Tako je Eštonova prestigla američkog predsednika Baraka Obamu čija je godišnja plata nešto veća od 300.000 evra.
U kategoriji onih koji zarađuju oko 230.000 evra su francuski predsednik Nikola Sarkozi, kanadski premijer Stiven Harper, irski Brajan Kouen. Plata nemačkog predsjednika Kristijana Vulfa je 199.000 evra.
Među sasvim skromnim političarima su britanski premijer Dejvid Kameron, godišnja plata 65.000 evra, zatim španski premijer Sapatero (78.180), predsjednica Argentine Kristina Fernandes de Kirhner (57.000), a sasvim na začelju liste je indijski premijer Manmohan Sing sa godišnjom zaradom od oko 38.000 evra. Tanjug