ČAČAK, Od 1. oktobra Čačani će grijanje plaćati po utrošku, a ne kao do sada, prema kvadraturi svojih stanova, piše Press.
Čačansko JKP za grijanje uvodi tarifni sistem, tako da će oko 3.100 vlasnika stanova, koji imaju novi sistem grijanja, plaćati upravo onoliko koliko potroše grijanja sa toplovodnog sistema.
Kod preostalih, oko 5.200 vlasnika stanova uglavnom stare gradnje, potrošnja će se za sada mjeriti na nivou toplotne podstanice.
Direktor JKP „Čačak” Petar Domanović kaže da će ovo za mnoge korisnike značiti manje račune, a velika ušteda biće i u gradskom budžetu, s obzirom na to da će za škole, vrtiće i druge gradske ustanove, tokom perioda kada ne rade, biti znatno manja potrošnja grijanja.
Dvotarifni sistem
Računi će imati dva dijela – fiksni koji iznosi 30 odsto od računa i plaća se cijele godine, a predstavlja angažovani kapacitet toplotnog sistema i njegova visina će se mijenjati najverovatnije jednom godišnje. Varijabilni dio od 70 odsto plaća se u toku sezone grijanja, a to je potrošnja koja se očitava na kalorimetrima.
– Dvotarifni sistem će se primjenjivati u zgradama koji imaju novi sistem grijanja sa stepenišnim vertikalama (kroz hodnike) i „toplotne kutije”, koje stoje na ulazu u svaki stan, a kojima se mjeri potrošnja u svakom stanu pojedinačno, slično kao strujomjeri za električnu energiju. Ovo, zapravo, znači da će sami korisnici u ovim zgradama trošiti onoliko koliko im je potrebno, odnosno sami će određivati koliku će površinu i koliko grijati. Ako nisu u stanu, mogu da zavrnu radijatore ili ostave potrošnju na minimumu. Koliko se racionalno budu ponašali, toliko će moći i da uštede, tako da će sami uticati koliki će biti njihovi računi za grijanje – objašnjava Domanović.
U stanovima stare gradnje, gdje je princip vertikala u uglovima, potrošnja će se mjeriti u podstanicama, a ukupan utrošak će se dijeliti na stanove, odnosno prema broju grijnih tijela i površine koja se grije. Ovim će se, kaže Domanović, riješiti i pitanje krađa energije na sistemu „jer su mnogi postavili i više radijatora nego što je to projektima predviđeno”. Domanović naglašava da stanari u zgradama u kojima je loša izolacija, neće moći da uštede, ali se nada da će to upravo podstaći ulaganje u izolaciju i zamjenu stare stolarije.
Prema njegovim riječima, uvođenje dvotarifnog sistema će dovesti do realnije cijene grijanja, a u isto vrijeme biće smanjeni gubici na distributivnoj mreži.
– Cilj nam je da stimulišemo štednju i racionalizujemo potrošnju koliko god je moguće. U vrijeme zimskih raspusta u školama i vrtićima, kao i u drugim budžetskim ustanovama ukoliko ne rade, grijanje će biti na minimumu kako bi se sačuvale instalacije, a ne kao do sada da se grije maksimalno cijeli objekat – kaže Domanović. On se nada da će na ovaj način biti pospješena i naplata računa.