VAŠINGTON, Donacije američkim fakultetima i univerzitetima u fiskalnoj 2011. povećane su za 8,2 odsto, čime su drugi put u istoriji iznosile više od 30 milijardi dolara.
Od 30,3 milijarde dolara koje su prikupili američki fakulteti i univerziteti, 8,2 milijarde, odnosno 27 odsto, prikupilo je 20 institucija.
Na tim univerzitetima, prikupljeni novac je za 15,3 odsto veći nego prethodne godine, čime je povećan jaz u imovini visokih škola.
Najviše novca, 709,4 miliona dolara, prikupio je Univerzitet Stenford, a za njim slijede Harvard sa 639,2 miliona dolara i Jejl sa 580,3 miliona dolara.
Na vrhu liste su i privatni univerziteti Kolumbija i Džon Hopkins, kao i elitne državne visokoškolske ustanove UCLA i univerziteti u Teksasu, Viskonsinu i Sjevernoj Karolini.
Većina univerziteta sa liste ima medicinske fakultete i pridružene istraživačke centre, osim MIT-a koji je sa 534 miliona dolara zauzeo 4. mjesto na listi.
Prvih 25 univerziteta je dobilo 86 odsto privatnih donacija za visoko obrazovanje, dok su škole u posljednjoj četvrtini dobile jedan odsto, navodi se u godišnjem izvještaju o dobrovoljnoj pomoći obrazovanju koji je napravio Savjet za pomoć u obrazovanju.
Bogati univerziteti mogu da priušte više osoblja za prikupljanje sredstava a imaju i nesrazmjerno veliki broj bivših diplomaca koji su imućni. Takođe mogu da privuku najperspektivnije studente, što im pomaže da prikupe novac filantropa koji žele da ulože novac u stvaranje novog znanja.
Prošle godine su širom SAD-a visoke škole prikupile 1,3 milijardi dolara manje nego 2008. kada je postignut rekord od 31,6 milijardi dolara. Beta