NJUJORK, Sa 1.7 miliona stanovnika, treća u svijetu po rezervama prirodnog gasa, sa bruto domaćim proizvodom po stanovniku od oko 88.000 dolara i zahvaljujući skoku cijena nafte, Katar je najbogatija zemlja na svijetu.
Vlada ovog emirata mnogo ulaže u infrastrukturu (uključujući i podvodnu luku, željeznički i avio saobraćaj), privukli su veliki broj multinacionalnih finansijskih kompanija i maksimalno se spremaju za Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2022.
Drugi po bogatstvu je Luksemburg, evropska zemlja sa pola miliona stanovnika koja je u drugoj polovini 20.vijeka postala finansijski centar. Uživa reputaciju “poreskog skloništa”, zahvaljujući preciznim zakonima o bankama.
Singapur je treća najbogatija zemlja koja konstantno napreduje kao tehnički, proizvodni i finansijski centar sa bruto domaćim proizvodom od oko 56.000 dolara.
Baš kao Katar, mnoge se bogate zemlje sa Forbsove liste oslanjaju na prirodne resurse kako bi napunile državne kase. To je slučaj i sa Norveškom, četvrtom najbogatijom zemljom, gdje nafta čini polovinu izvoza, a jedan je i od najvećih izvoznika gasa (BDP 52.000 dolara).
Brunej (Sultanat Brunej Darusalam), država sa ostrva Borneo, čvrsto drži petu poziciju na listi najbogatijih i takođe je u društvu najvećih izvoznika nafte i gasa (BDP 48.000 dolara), baš kao i šesti član, Ujedinjeni Arapski Emirati (BDP 47.500 dolara).
Najsiromašnije?
Afričke – Burundi, Liberija i Demokratska republika Kongo (BDP 400, 386 i 312 dolara). Bizlife.rs