LONDON, Na listi najjačih i najsigurnijih banaka u svijetu, po agenciji Blumberg, među prvih deset nema nijedne američke banke.
Evropu na samom začelju predstavlja švedska “Svenska Handelsbanken”, a vladaju kanadske i singapurske banke.
Kanada u prvih deset ima četiri predstavnika, a Singapur tri, dok je najbolje plasirana američka banka “Dži pi Morgan Čejs” na trinaestom mjestu.
Zašto su kanadske finansijske institucije najjače i najsigurnije? Tamošnji bankarski sistem je preciznije regulisan nego na primjer američki i banke moraju da poštuju stroge kriterijume o kvalitetu aktive i rezervi.
Pored toga, ne mogu mnogo da koriste “efekat poluge” (korišćenje tuđih izvora finansiranja za sopstvenu rentabilnost), 75 odsto njihovog kapitala mora da čine sopstveni izvori.
Osim toga, kanadsko bankarsko tržište je više konzervativno i oprezno.
Kanadske banke prošle godine su potrošile 14,4 milijarde američkih dolara.
Naročito kupujući banke u SAD. Direktor “Toronto- Dominion Benk” Edmajnd Klark opisuje trenutnu situaciju kao “mogućnost koje se ukaže jednom u životu”.
Pri pogledu na razvoj akcija, kanadske finansijske institucije obrću američke akcije. Dok je u posljednje četiri godine indeks 24 najveće američke banke opao za 56 odsto, indeks osam najvećih kanadskih banaka je porastao 4,8 odsto.
Blumberg je na listu stavljao samo banke čija je aktiva veća od sto milijardi dolara. To se odnosi na 78 finansijskih institucija. Otpale su i banke koje nisu prošle testove opterećenja centralnih banaka ili su u posljednje četiri godine imale gubitak na godišnjem nivou. Pri sastavljanju liste naglasak je stavljan na adekvatnost kapitala, odnosno pokazatelj Tier 1. On je činio 40 odsto ukupnog skora. Blumberg je uzimao u obzir i strukturu aktiva, uloge, troškove, prihode ili naknade rukovodstva. Tanjug