BANJALUKA, Broj građana koji putuju izvan BiH se smanjuje, a analitičari tvrde da je osnovni razlog besparica koja vlada u našoj zemlji.
U Graničnoj policiji BiH potvrđeno nam je da je tokom prošle godine na izlazu iz države evidentirano nešto više od 20 miliona prelazaka, a godinu ranije čak 4,8 miliona izlazaka više.
Iako, prema podacima Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) bh. građani imaju čak 1.100.605 biometrijskih pasoša, čini se da ovi dokumenti, kao i koferi, uglavnom sakupljaju prašinu.
Putovanja su se svela uglavnom na prijeku potrebu, ili eventualnu posjetu rodbini, a obilazak znamenitosti širom Evrope i svijeta za većinu građana je samo neostvaren san.
Poznato je da su mladi ujedno i najčešći putnici u inostranstvo, ali je, prema riječima Jana Zlatana Kulenovića, izvršnog direktora Omladinske informativne agencije BiH, i najmlađe pogodila kriza.
Ne iznenađuju me podaci, jer u BiH, ali u Evropi, nikada nije vladala veća nezaposlenost, kazao Kulenović
“Ne iznenađuju me takvi podaci, jer je situacija katastrofalna, u smislu da u BiH, ali u Evropi, nikada nije vladala veća nezaposlenost. Logično je da se, zbog toga, putovanja gledaju kao luksuz, a ne kao prioritet, a prioritet su egzistencijalna pitanja. Podsjetiću vas da su ranije ankete pokazale da 33 odsto mladih nikada nije ni putovalo”, ističe on.
I Zoran Petoš, menadžer za finansije u Udruženja građana “Don” Prijedor, smatra da kofere u BiH rijetko koriste jer se građani bore sa besparicom.
“Finansijska sredstva, odnosno njihov nedostatak, osnovni je razlog zbog kojih se sve manje putuje, unutar zemlje, ili u inostranstvo. Život je težak, a pošto građane muče kreditna zaduženja i sve skuplja potrošačka korpa, odnosno, skup život uopšte”, naglašava Petoš.
Putovanja su se svela uglavnom na prijeku potrebu, ili eventualnu posjetu rodbini
Komentarišući podatke Granične policije BiH nadležni tumače da je, ipak, evidentno povećanje broja odlazaka građana u zemlje šengen zone, što im je omogućio bezvizni režim. Pretpostavlja se, zapravo, da je smanjen broj odlazaka u Crnu Goru, Srbiju i Hrvatsku, gdje bh. građani tradicionalno najviše putuju, a za to im je potrebna samo lična karta.
“Kada je u pitanju šengen zona, odnosno, granični prelazi u Sloveniji i Mađarskoj, povećao se broj ulazaka naših državljana. I, štaviše, imamo saznanja da se naši građani vrlo korektno ponašaju pri korištenju privilegije putovanja bez viza”, ističe Bakir Dautbašić, sekretar Ministarstva bezbjednosti BiH. Nezavisne novine
BROJKE
24.801.051 izlazaka iz zemlje u 2010. godini
20.013.524 izlaska iz BiH tokom 2011. godine
1.100.605 biometrijskih pasoša imaju bh. građani