NOVI SAD, Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu isključivo na svjetskom tržištu može da vrijednuje svoja znanja i mogućnosti, kažu u Instututu.
Novi direktor te naučne institucije i najveće domaće sjemenske kompanije Borislav Kobiljski navodi da je “Srbija suviše mala za ostvarivanje naših potencijala”.
Institut će nastojati da poveća svoje prisustvo u drugim zemljama i žešće se upusti u tržišnu utakmicu sa Pionirom, Monsantom i ostalim multinacionalnim kompanijama.
Uz puno posvećivanje domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji, imamo snage za još jači nastup na inostranom tržištu, nastojeći da “ispravimo neke greške iz proteklog perioda”, rekao je Kobiljski i podsjetio da Institut plasira svoje znanje u više od 40 zemalja svijeta, kao i da “NS sjeme” zauzima više površina u inostranstvu nego u Srbiji.
Prema posljednjim podacima, osjetno je povećano interesovanje poljoprivrednih proizvođača u svijetu za novosadske sorte i hibride kukuruza, suncokreta, pšenice, soje i drugih kultura, pa bi stoga trebalo još unaprijediti djelatnost Instituta, rekao je novi direktor, naglasivši da je dorada sjemena, finalizacija i plasman tog proizvoda “prioritet nad prioritetima”.
U tom pogledu trebalo bi uskoro riješiti pitanje Doradnog centra, koji će biti, ili u vlasništvu Instituta, ili će ta naučna kuća i sjemenska kompanija imati punu kontrolu nad tim centrom, istakao je Kobiljski.
Napomenuvši da će, u okviru povezivanja nauke i privrede, pažnja biti posvećena jačanju saradnje Instituta s velikim agrosistemima i kompanijama, kako u zemlji tako i u inostranstvu, on je rekao da to ne znači bilo kakav vid privatizacije, nego će ti odnosi biti isključivo partnerski i u obostranom interesu.
Kobiljski je istakao da će ta naučna kuća i sjemenska kompanija, sa ukupno 650 zaposlenih, nastaviti da jača kadrovski potencijal zapošljavanjem najkvalitetnijih, mladih i stručnih kadrova, kako je to već činjeno u proteklim godinama. Tanjug