PEKING, Nova vrsta ptičijeg gripa koja je nedavno otkrivena u Kini izazvala je pomiješana osjećanja kod prodavca povrća Sju Đalianga.
Za Sjua, koji 20 godina prodaje povrće u Vuhanu, glavnom gradu provincije Hubei, virus je razlog za brigu ali i prilika za zaradu.
“Kupus koji je ranije trunuo sada je hit”, rekao je Sju i dodao da je nedavno u jednom danu prodao više od 50 tona kupusa, dvaput više nego prije samo dva mjeseca.
Opštinski biro za cijene robe široke potrošnje saopštio je da su cijene povrća porasle od kraja marta, kada je prijavljen prvi slučaj zaraze virusom H7N9, novom vrstom ptičijeg gripa od kojeg je od tada umrlo 20 osoba a oboljelo 102.
Virus je uticao na proizvođače živinskog mesa, restorane koji ga prodaju, pa čak i proizvođače loptica za badminton, za koje se koriste ptičija pera.
Zvanični podaci pokazali su da su gubitci za uzgajivače pilića u brolerima prešli 3,7 milijardi juana (593 miliona dolara).
Drugi sektori, međutim, imali su koristi od virusa – pored prodavaca povrća, profitirali su i prodavci tradicionalnih kineskih lijekova.
U glavnoj veletržnici lijekovima tradicionalne medicine provincije Đangsi, cijena prerađenog korena isatisa porasla je sa 13 na 22 juana, dok su prerađeni orlovi nokti rasprodati poslije prvih prijavljenih slučajeva zaraze – postoje vjerovanja da oba proizvoda mogu da spriječe pojavu ptičijeg gripa.
Lei Da, jedan od direktora veletržnice Tjanćitang, rekao je da ta kompanija pažljivo prati stanje zaraze kako bi utvrdila da li da uveća zalihe ta dva proizvoda.
Osiguravajuća društva takođe korsite priliku da povećaju zaradu. Jedno od najvećih, Ping an, prodaje osiguranje na ptičiji grip koje nudi nakandu od 20.000 juana klijentima kod kojih se otkrije ta bolest. Beta